Youtube Video Kapak Resmi Hazırlarken Nelere Dikkat Etmeliyiz | Youtube Rehberi

17.05.2019
607
A+
A-

Bu yazımızda youtube video kapak resmi nasıl hazırlanır? Video kapak resmi hazırlarken nelere dikkat etmeliyiz? Video kapak resminin izlenme sayısına etkisi nedir? başlıklarını inceleyeceğiz.

Youtube Video Kapak Resmi Hazırlarken Nelere Dikkat Etmeliyiz | Youtube Rehberi
Bu Yazıyı Paylaş:

Bu yazımızda youtube video kapak resmi nasıl hazırlanır? Video kapak resmi hazırlarken nelere dikkat etmeliyiz? Video kapak resminin izlenme sayısına etkisi nedir? başlıklarını inceleyeceğiz.

Youtube kanalınız için muhteşem bir video hazırladınız. Peki bu videoyu tek bir görsel ile anlatacak, ilgi çekici ve tıklanma sayısını arttıracak şekilde bir video kapak resmi nasıl hazırlanır?

Youtube video kapak resmi (thumbnail) video izlenme sayısını önemli ölçüde etkiler. Peki etkili video kapak resmi nasıl hazırlanmalıdır? Video kapak resmi hazırlarken  nelere dikkat etmeliyiz?

Youtube’de gezinirken sırf video kapak resmi çok dikkat çekici olduğu için izlediğiniz videolar olmuştur. Belki o ilgi çekici video kapak resmi olan video sayesinde ilgi alanınıza hitap eden bir youtube kanalına abone olmuşsunuzdur. İşte videoların kapak resmi youtube ziyaretçilerini kazanma konusunda oldukça önemlidir. Ziyaretçilerin aramalarda veya önerilen videolar bölümünde gösterilen videonuzu izleyip izlememe kararı arasında geçen süre belki 1 saniye bile olmayacaktır. Burada izleyicinin dikkatini çekecek tarzda ilgi çekici, renk kombinasyonu ve tasarımıyla göze çarpan bir video kapak tasarımı yaptığınızda bu 1 saniyelik süreyi en verimli şekilde kullanmış olursunuz. Bu nedenle youtube kanalınıza yüklediğiniz video kapak resmi video içeriği kadar önemli hale gelmektedir.

Peki bir youtube video kapak resmi nasıl olmalıdır? Youtube video görseli oluştururken hangi kriterleri göz önünde bulundurmalıyız?

1- Video kapak resmi boyutu kaç olmalıdır?

Yapılan araştırmalara göre insan gözüne en estetik gelen görsel boyutu 16:9 oranını sağlayan boyutlardır. Bu nedenle evlerimizde kullandığımız televizyonlar 16:9 görüntü oranına göre tasarlanmıştır. Youtube’da aynı 16:9 oranını desteklemektedir. Bu nedenle hazırladığımız videoların ve youtube video kapak resim boyutu 16:9  oranına uygun olarak en az 640×360 boyutlarında olmalıdır. Görselin full hd olabilmesi için 1280×720 piksel boyutlarında olmalıdır. Farklı boyutlarda hazırladığınız video görseli ilgili alana tam oturmayacağı için görüntü anlamında hoş durmayacaktır. Bu durumun ziyaretçi kaybına neden olabileceği unutulmamalıdır.

2-Video içeriğini tam anlamıyla ifade eden bir görsel hazırlayın.

Öncelikle video kapak resmi, videoda anlatılan konu ile direk bağlantılı olmalıdır. Hazırladığınız video kapak resmi çok etkileyici olsa bile, ziyaretçi resimle alakasız bir içerikle karşılaşması nedeniyle videonuzdan çıkabilir. Zira video resmi ile dikkatini çektiğiniz ziyaretçiyi video içeriğiyle elinizde tutarak videonuzu izletmeniz kanal gelişimi açısından çok önemlidir.

3- Mutlaka kendi resminizi kullanın…

Youtube izleyicileri youtube aramalarında veya önerilen videolarda izleyecekleri videoları seçerken ilk olarak video kapak görselini odaklanırlar. Sonra video başlığı en son kanal ismine odaklanırlar. Bu nedenle video kapak resimlerinde sürekli kendi resminizi kullanarak insanların hafızalarında yer edinmek çok önemlidir. Bu sayede bir izleyici sizin herhangi bir videonuzu izleyip beğendiğinde aklında kalacak şey sizin resminiz olacaktır. Sonraki zamanlarda herhangi bir arama veya önerilen videolarda sizin resminizi gördüğünde diğer videolar arasında sizin videonuzu önceliğe alacaktır.

Özellikle anlatım yaptığınız yani kamera önünde kendinizin olduğu videolar hazırlyorsanız, video görselinde mutlaka kendi resminizi kullanın. Tabi kendi resminiz bile olsa yine ilgiyi arttırıcı ve video içeriğini tam anlamıyla ifade eden bir resim kullanmanız gerekmektedir. Kanalınızla benzerlik gösteren kanallardaki video görsellerini inceleyerek fikir sahibi olabilirsiniz. Örneğin Türkiye’de hikaye anlatıcısı olarak en başarılı kanallardan birisi olan Barış Özcan’ın video kapak resimlerini inceleyebilirsiniz.

4-Tasarım kurallarına uyun nesne yerleşimi…

Video kapak resmi hazırlarken 1280×720 piksellik alanı 9 eşit parçaya böldüğünüzü hayal edelim.

youtube-video-kapak-resmi-tasarımı-nasıl-olmalıdır

youtube-video-kapak-resmi-tasarımı-nasıl-olmalıdır

İnsan gözü bir görseli sol üst köşeden sağ alt köşeye doğru tarar. Bu nedenle görselleri sol tarafa, yazıları sağ tarafa koymak etkili olacaktır.

Eğer kendi resminizi veya tek bir resim kullanacaksanız resmi 1 ve 2 numaralı kesişim noktaları üzerine bir yere yerleştirin. Ayrıca görselde yer alan kişi veya objenin sağ tarafa doğru bakmasını sağlayın.

Eğer resimde iki kişi veya iki obje olacaksa bu durumda ikinci nesneyi 3 ve 4 numaralı kesişim noktalarından geçmesini sağlayın. Ayrıca bu nesne sola doğru bakmalıdır.

5- Video görselindeki yazılar…

Eğer bir önceki maddedeki tek kişinin veya tek nesnenin yer aldığı bir video görseli tasarlıyorsanız sağ tarafta kalan boşluğa video içeriği ile ilgili etkileyici bir yazı yazmanız etkili olacaktır. Ama bu yazı video başlığı gibi uzun cümlelerden oluşmamalıdır.

Buraya yazacağınız yazıda en, muhteşem, inanılmaz, harika, ilginç gibi ilgi arttırıcı kelimeler bulunmalıdır.

Örneğin; dünyadaki uçak kazalarını işlediğiniz bir video var diyelim. Bu video için kapak resmine “DÜNYA’NIN EN FECİ UÇAK KAZALARI” yazısını büyük harflerle 3 ve 4 numaralı kesişim noktalarına göre oranlayarak yerleştirebilirsiniz.

6- İşaretleyiciler veya oklar kullanın…

Video görseli hazırlarken resim üzerinde bazı alanları özellikle kırmızı renk kullandığınız daire içine almak, oklarla göstermek görselin daha çok fark edilir olmasını sağlayacaktır.

youtube-kapak-resmi-nasıl-hazırlanır

youtube-kapak-resmi-nasıl-hazırlanır

Yukarıdaki görsele ilk baktığınızda muhtemelen gözünüz hemen alttaki resme odaklanmıştır. Bu yöntemi kullanarak video görselinizin diğer videolar arasında daha göz önüne çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Tabi video görselini bu şekilde bırakmıyoruz. Bu görseli 4. Maddede belirttiğimiz gibi, hayali olarak 9 eşit parçaya böldüğümüz görseldeki gibi resmi 1 ve 3 numaralı kesişim noktalarından, yazıyı ise 3 ve 4 numaralı kesişim noktalarından geçecek şekilde yerleştiriyoruz.

Resmi ve yazıyı hayali olarak 9 eşit parçaya bölerek resim ve yazı yerleşiminin kesişim noktalarına temasını aşağıdaki resimden inceleyebilirsiniz.

youtube-kapak-resmi-nasıl-hazırlanır

youtube-kapak-resmi-nasıl-hazırlanır

Son olarak video görselimizi aşağıdaki gibi oluşturduk. Bu sayede youtube videolarının daha fazla izlenmesini sağlayabileceğiz.

youtube-kapak-resmi-nasıl-hazırlanır

youtube-kapak-resmi-nasıl-hazırlanır

Bu yazıda youtube video izlenmelerine doğrudan olumlu katkısı olan etkili video kapak resmi hazırlama tekniklerini inceledik.

Konuyla ilgili soru, görüş ve önerilerinizi yorumlar bölümünden yazarak bizlere ulaştırabilirsiniz.

Yeni yazılarımızdan hemen haberdar olmak için sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. A. dedi ki:

    Bu kapak resmi nasıl en başta gözüküyor? Ayarı nedir acaba?