Youtube İzlenme Arttırma Yöntemleri | 3 Kat Youtube Video İzlenmesi

28.10.2019
638
A+
A-

Youtube izlenme sayısını arttırmak için neler yapılmalıdır? Youtube görüntülenme sayısı nasıl attırılır? Youtube’da izlenme arttırma yolları nelerdir? Youtube izlenme sayısı nasıl artar?

Youtube İzlenme Arttırma Yöntemleri | 3 Kat Youtube Video İzlenmesi
Bu Yazıyı Paylaş:

Bir youtube kanalı ile daha fazla para kazanmak için kanaldaki videoların daha çok kişi tarafından izlenmesi gerekir. Bu yazımızda youtube video izlenme sayısını arttırmak için yapılması gereken bazı yöntemleri detaylı bir biçimde anlatacağız.

Youtube son zamanlarda internetten para kazanmak için kullanılan en yaygın yöntemlerden birisi haline geldi. Ancak youtube’den para kazanmak eskisi kadar kolay değil. Yeni youtube kanallarının para kazanma özelliğinin açılabilmesi için öncelikle 1000 abone sınırını aşması, ikinci olarak da kanal genelinde son 1 yılda 4 bin saat video izlenme sınırını aşması gerekmektedir. Bu şartları sağlayan youtube kanalları youtube tarafından yapılan değerlendirme sonucunda para kazanma özelliği açılacaktır.

Diyelim ki para kazanma özelliği açık bir youtube kanalınız var. İşte bundan sonra yapılması gereken şey youtube ile daha çok para kazanmak için video izlenme sayısını arttırmak olmalıdır.

Peki youtube video izlenme arttırma için neler yapılmalıdır?

Şimdi başlıkları sırasıyla inceleyelim.

1- Kanal Optimizasyonu Yapma

Youtube kanal optimizasyonu hem kanalınızı yönetmeyi kolaylaştıracak, hem de video izlenme sayısını arttıracaktır. Kanal optimizasyonu için aşağıdaki adımları kanalınıza uygulamanız ya da varsa eksik kalan adımları tamamlamanız gerekmektedir.

a- Youtube Kanal Kapak Resmi Oluşturma

Youtube kanalı için kapak resmi oldukça önemlidir. Youtube kanal kapak resmi boyutu 2560 x 1440 piksel boyutlarında olmalıdır. Ancak bu boyuttaki resim bilgisayar, telefon ve TV’de farklı boyutlarda gösterileceğinden, kanal logosunun ve varsa sloganın tüm cihazlarda ortalanmış bir şekilde gösterilmesi için uygun şekilde yerleştirilmeleri gerekmektedir.

youtube-kanal-kapak-resmi-tasarimi

Youtube kanal kapak resmi tasarımı nasıl yapılır?

Resimdeki kanal kapak tasarımını incelediğimizde TV’de gri alan, masaüstü bilgisayarlarda mavi alan, tabletlerde pembe alan ve mobil telefonlarda yeşil alan gösterilecektir. İnsanların en çok cep telefonlarından youtube’a girdiklerini biliyoruz. Bu nedenle kanala logosu veya resmini yeşil alana göre konumlandırdığımızda kapak resmimiz tüm cihazlarda sorunsuz bir biçimde ortalanmış olarak görüntülenecektir.

Kanal kapak resmi için bir çok yöntem uygulayabilirsiniz. Photoshop kullanarak kanal kapak resmi düzenleyebilirsiniz. Ancak eğer photoshop bilginiz yok ise çok daha kolay bir yöntem  olarak canva sitesini kullanabilirsiniz.

Canva sitesi, kanal kapak resmi tasarımı içim kullanımı oldukça kolay bir arayüzdür. Öncelikle canva.com sitesinde bir hesap oluşturarak giriş yapın. Sonra Tasarım Şablonları butonuna tıkladıktan sonra Youtube Kanal Resmi seçeneğine tıklayın.

Canva Youtuba Kanal Kapak Resmi Tasarımı

Şimdi açılan sayfada bir çok hazır şablon göreceksiniz.Bu şablonlardan istediğinize tıklayarak çalışma alanına ekleyip üzerinde değişiklik yapabilirsiniz.

Canva ile Youtube Kapak Resmi Hazırlama

Soldaki menüyü inceleyelim:

Fotoğraf: Canva sitesinin sizlere sunduğu yüzlerce ücretsiz fotoğrafları kanal kapak resminde kullanabilirsiniz.

Bileşenler: Bu başlıkta bir çok şekil ve eğlenceli çıkartma ve emoji tarzı resimleri kullanabilirsiniz.

Metin: Bu alanda hazır metin tasarımlarını resminize ekleyebilirsiniz.

Arkaplan: Bu başlıkta kapak resminin arka planını istediğiniz renkte ve desende düzenleyebilirsiniz.

Yüklemeler: En önemli nokta aslında burası. Kanal logonuzu veya kullanmak istediğiniz bir arka plan var ise bu özelliği kullanarak bilgisayardan canva sitesine yükleme yaparak kullanabilirsiniz.

Canva şablonlarında değişiklik yaparken dikkat etmeniz gereken tek şey, canva tasarımındaki yerleşimi bozmadan düzenleme yapmanız olacaktır.

İşlemlerinizi tamamladığınızda sağ üst köşedeki indir butonuna basarak youtube kanal kapak resmini bilgisayarınıza indirip kullanabilirsiniz. Canva sayesinde tüm cihazlarda ortalanmış olarak görünen profesyonel bir kanal kapak resminiz olacak.

b- Kanal Profil Resmi (Logosu)

Çevremizdeki ürünlere baktığımızda hemen hemen her markanın basit ama ilgi çekici ve akılda kalıcı bir logosu olduğunu görürsünüz. Bu durum markanın kolayca ayırt edilmesini sağlar. Aynı mantıkla kanalımız için bir logo oluşturmalıyız.

Kanal logosu, youtube kanal kategorinize uygun olarak ilgi çekici aynı zamanda akılda kalıcı şekilde tasarlanmalıdır. Resimlerin insan hafızasında daha uzun süre kalıcı olduğunu unutmayın.

Kanal profil resmi 800 x 800 piksel boyutunda hazırlanmalıdır. Kanal profil resmi cihazlarda 98 x 98 piksel olarak görüntülenir.

Kanal logosunu photoshop gibi bir resim düzenleme programında yapabileceğiniz gibi canva.com sitesinden de yapabilirsiniz. Tasarım Şablonları başlığına tıkladıktan sonra Özel Boyut seçeneğine tıklayın. Genişlik ve yükseklik değerini 800 piksel olarak belirledikten sonra kanal logonuzun üzerinde çalışmaya başlayabilirsiniz.

2- Etkili Video Kapak Resmi Hazırlama

Video izlenme sayısını arttırmak için, içerik kadar önemli bir başka başlık ise video kapak resmidir. Videolarınız için kapak resmi yüklemediğinizde youtube otomatik olarak videonun herhangi bir görüntüsünü resim olarak kullanacaktır. İşi şansa bırakmadan kher video için özenle kapak resimleri tasarlamalıyız.

Şöyle düşünelim; youtube’da arama yaptığınızda çıkan sonuçlar arasından ilk önce video resimlerine bakarsınız değil mi? İşte insanlar video resimlerine bakarken videomuzu izlemeye ikna etmek için sadece 1 ya da 2 saniyemiz var. Bu süreyi en verimli biçimde kullanmak ve kişinin videoya tıklamasını sağlamak için etkili, renkleri iyi düzenlenmiş ve ilgi çeken bir video kapak resmi tasarlamalıyız.

Bu konuyu başka bir yazımızda detaylı olarak incelediğimiz için burada çok detaya girmeyeceğim. Aşağıdaki linke tıklayarak yazımızı inceleyebilirsiniz.

etkili-youtube-video kapak-resmi-hazirlama-teknikeri

3- Etkileyici Video Başlıkları Kullanın

Video kapak resminden sonra ziyaretçinin dikkat edeceği ikinci özellik video başlığı olacaktır.

Video başlığı video içeriğindeki anahtar kelime ile başlamalıdır veya mutlaka içerisinde anahtar kelime geçmelidir. Örneğin; uçak kazaları ile ilgili bir video hazırlıyorsunuz diyelim. Başlığı biraz abartmaktan kimzeye zarar gelmez değil mi? Mesela Dünyanın Facia ile sonuçlanmış uçak kazaları şeklinde bir başlık atabilirsiniz.

Ayrıca video başlığına merak uyandırıcı bazı kelimeler ekleyebilirsiniz. İnanılmaz, muhteşem, en, harika, çılgın gibi kelimeler insanları daha çok çekecek ve sonuçlarda videoya tıklanma ihtimalini arttıracaktır.

Başlık seçerken etkili olsun diye video içeriği ile alakasız bir başlık hazırlamanın ziyaretçi kaybına neden olacağını da unutmayın.

4- Video Açıklaması

a- Seo uyumlu video açıklaması hazırlayın

Video yüklerken açıklamaları asla boş bırakmayın. Bu seo açısından oldukça önemlidir. Video içeriği ile ilgili detaylı bir açıklama yazmalısınız. Bu sayede google aramalarında en üstte çıkan videolar arasında kendi videomuzu gösterme şansımızı arttırmış oluruz.

b- Kanal Abonelik Linki Oluşturma

Kanalınıza ne kadar çok abone kazandırırsanız video izlenmeleri o derece artacaktır. Bu nedenle ilk defa kanalınızda bir video izleyen kişi istediğinde kolayca kanala abone olabilmelidir.

Video açıklamasına abonelik linki koyarak, video açıklamasını okuyan bir ziyaretçiyi kanala abone yapma şansımızı arttırmalıyız. Bunun için video açıklamasından sonra kanalınız için abonelik linki koymalısınız.

Kanal abonelik linki oluşturmak oldukça kolay bir işlemdir. Öncelikle kanalınızı görüntüleyin ve adres çubuğundaki adresi kopyalayın. Bu adresin sonuna ?sub_confirmation=1 kodunu ekleyin. Şimdi adres aşağıdaki gibi oluşacaktır.

https://www.youtube.com/kanal_adı/?sub_confirmation=1

Ziyaretçi bu linke tıkladığında abone ol ekranı görüntülenecek ve ziyaretçi kolayca kanalınıza abone olabilecektir.

c – Oynatma Listeleri (Playlist) Hazırlayın

Oynatma listeleri birbirine benzer videoları toplu bir şekilde ziyaretçiye sunmamıza olanak sağlar. Bu sayede kişi videoyu izlerken sağ taraftaki oynatma listesinden kanalınızdaki başka videoyu da izleme ihtimali artacaktır.

Video açıklamalarında oluşturduğunuz oynatma listelerini paylaşarak ziyaretçilerin bu linklere tıklamasını sağlarsak daha çok video izlenmesi alabiliriz.

5- Kaliteli Videolar Hazırlayın

Bir youtube kanalının en önemli öğesi videolardır. Zira amaç video izlemek. Bu nedenle en çok üzerinde durmamız gereken konu video içeriği olmalıdır. Şimdi video hazırlarken dikkat etmemiz gereken konuları inceleyelim.

a-Hangi konuda video hazırlamalıyım?

Trendleri takip edin!

Video hazırlarken bazen konu  bulmakta zorlandığınız olmuştur. Bu durumda yapmamız gereken tek şey gündemi takip etmek olmalıdır. Zira bazen bir konu medyada o kadar öne çıkar ki youtube’da bir çok kanalda o konuyla ilgili videolar görmeye başlarsınız. Çünkü insanlar meraklıdır ve bu kadar öne çıkan bir konu varsa bununla ilgili araştırma yapmaya başlayacaklardır.

İşte bu noktada siz rakiplerinizden hızlı davranmalı ve ilk videoyu siz hazırlamalısınız. Trend konularla ilgili videoları hızlıca kanalda yayınlamak video izlenme sayısını arttıracaktır.

Rakiplerinizi analiz edin!

Video konusu bulmak için başka bir yöntem ise rakiplerinizi izlemeye almak olacaktır.

Kanal kategorisi ile ortak olarak video yayınlayan youtube kanallarını takibe alın. Bu kanallar ne tür videolar yapmışlar, hangi videoları en çok izlenmiş gibi incelemeler yapın.

Diyelim ki rakip kanalınız bir video yapmış ve 3 milyon izlenmiş. Bu videoyu izleyin, varsa eksiklerini tespit edin. Siz daha iyisini yapmaya çalışın. Video için rakibin kullandığına benzer ama aynı olmayan bir başlık seçerek aramalarda önüne geçmeye çalışın.

b- En az 10 dakikalık videolar hazırlayın

Video süresi youtube kanalı için bir başka önemli başlıktır. Youtube algoritması 10 ile 12 dakika arasındaki videoları daha çok önemsiyor. Bu nedenle video sürenizi bu aralıkta ayarlamalısınız.

Bu durum reklam kazançlarınızı da olumlu olarak etkileyecektir. 10 dakikadan az videolarda başta ve sonra olmak üzere iki adet reklam gösterebiliyorken, 10 dakikadan uzun videolarda istediğiniz alanlara reklam ekleme şansınız oluyor. Bu durum youtube kazancınızı arttırmaya yardımcı olacaktır.youtube-1-milyon-izlenme-kac-para-kazandiriyor-link

c- Abone Ol Filigranı Ekleyin

Abonelik filigranı youtube’in sağladığı başka bir özelliktir. Videonun sağ alt köşesinde üzerine fare ile geldiğinizde belirginleşen bir resimdir. Ziyaretçiler bu resme tıklayarak kolayca kanalınıza abone olabilirler.

Abonelik filigranını Kanal ayarlarında Marka Bilinci başlığı altında bulabilirsiniz. En az 150×150 piksel boyutlarında bir abonelik filigran resmi yüklemeniz gerekmektedir.

d- Video içinde Abone Ol Hatırlatması Yapma

Youtube videolarını izlerken videonun bazı bölümlerinde abone olmayı ve videoyu beğenmeyi hatırlatan animasyonlar görürsünüz. Ya da videoyu anlatan kişi bu konuyu video başında ve sonunda dile getirir. Bu hatırlatmalar insanların kanala abone olma fikrini hatırlamasını sağlar ve kanal abone sayısı için olumlu bir adımdır.

Youtube’da abone ol animasyon green screen şeklinde aratırsanız abonelik ile ilgili animasyonları bulabilirsiniz. Video montaj programlarında yeşil ekran arka planını kaldırarak videolarınızda bu animasyonları kullanabilirsiniz.

e- Video Bitiş Ekranları Kullanın

Video bitiş ekranı youtube’in sunduğu başka bir özelliktir. Her video için mutlaka bir bitiş ekranı hazırlayın.

Youtube bitiş ekranı tasarımlarından birini seçtikten sonra burada gösterilecek videoları seçmeniz gerekiyor. Video seçimini ister siz yapın isterseniz youtube’a bırakın. Örneğin; birbirini takip eden bir seri hazırlıyorsanız, bitiş ekranında bir sonraki videoyu seçmeniz akıllıca olacaktır. Video devam videosu değilse seçimi youtube’a bırakarak izleyici için en uygun videonun seçilmesini sağlayabilirsiniz.

Bitiş ekranlarını daha ilgi çekici hale getirmek için bir arka plan hazırlayabilirsiniz. Bu sayede videoları ve kanal logosunu daha belirgin hale getirebilirsiniz.

Bu konuyu başka bir yazıda daha detaylı inceleyeceğiz.

f- Kanal etkileşimini yüksek düzeyde tutun

Kanal etkileşimi ziyaretçinin kanaldaki videoları beğenmesi ve yorum yapması anlamına gelir. Bir video ne kadar beğenilir ve yorum alırsa aramalarda önde çıkma şansı artacaktır. Bu nedenle video içinde gerek animasyonlarla gerekse sözlü olarak izleyicilerin videoyu beğenmesini ve yorum yapmasını rica edin. Bu kanal gelişimi açısından oldukça faydalı olacaktır.

Her yorumu dikkatlice okuyun ve ziyaretçilerin sorularına elinizden geldiğince cevap vermeye çalışın. Güzel yorumlar için de mutlaka teşekkür etmeyi unutmayın.

6- Sosyal Medyanın Gücünden Yararlanın

Diyelim ki kanalınızın tüm optimizasyon ayarlarını yaptınız, kaliteli videolar hazırlayarak kanala yüklediniz. Bundan sonra yapmanız gereken en önemli şey kanalınızı tanıtmak olmalıdır. Tanıtım için en önemli yol ise etkili sosyal medya kullanımıdır.

Keşfedilmeyi beklemeyin, keşfetmelerini sağlayın! 

Kanalınızın facebok ve instagram hesaplarını oluşturun. Kanala yüklediğiniz videoların kısa versiyonlarını sosyal medya hesaplarında doğru etiketlemeler yaparak paylaşın. Arkadaş çevrenize kanalın sosyal medya hesaplarını takip etmeleri için davetiyeler gönderin. Bu paylaşımlarınızı arkadaşlarınızın sosyal medya hesaplarında paylaşmalarını rica edin. Bu sayede youtube videolarının daha fazla kişi tarafından izlenmesini sağlayabilirsiniz.

SONUÇ:

Bu yazıda youtube video izlenme sayısını arttırmak için kanal kapak tasarımından logo tasarımına, video hazırlamadan video bitiş ekranına kadar yapılması gereken kanal optimizasyonlarını inceledik.

Siz kendi kanalınızda yaptığınız video izlenme arttırma etkili çalışmaları yorumlar bölümünden bize yazarak yazıya katkıda bulunabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.