Yoast Seo Nedir? Kurulum-Ayarlar-Uyarılar

27.11.2019
346
A+
A-
Yoast Seo Nedir? Kurulum-Ayarlar-Uyarılar
Bu Yazıyı Paylaş:

Yoast seo nedir? Yoast seo ayarları nasıl yapılır? Yoast seo uyarıları nasıl yeşile döndürülür?

Bu yazıda wordpress web sitesi için olmazsa olmaz eklentilerin başında gelen yoast seo hakkında bilinmesi gereken her şeyi detaylı bir biçimde inceleyeceğiz.

Bir web sitesinin google sıralamalarında en önde çıkması için site için seo (on page seo) ayarlarının çok iyi optimize edilmiş olması gerekir. Site içi seo denildiğinde wordpress site yöneticilerinin imdadına yetişen en iyi seo eklentisi yoast seo olacaktır.

Yoast Seo Nedir?

Yoast seo, wordpress altyapısında site içi seo optizimasyonu için geliştirilmiş en iyi seo eklentisi olmayı başarmıştır. Güncel olarak 5 milyondan fazla wordpress web sitede kullanılmaktadır. Yoast seo ile site içi seo ayarları yanı sıra, makale yazımı esnasında yapmanız gereken seo ayarları da kolaylıkla yapabiliriz. Bu sayede seo uyumlu makaleler oluşturarak, yazılarınızı google sıralamalarında ön sıralarda çıkarma şansınızı arttırabiliriz.

Yoast Seo Kurulumu

Yoast seo eklenti kurulumu için sol ana menüden Eklentiler – Yeni Ekle adımlarını takip edin. Arama alanında yoast seo anahtar kelimesi ile arama yaparak eklentiyi kurun ve ardından etkinleştirin.

Yoast Seo Ayarları Nasıl Yapılır?

Kurulumun ardından wordpress sol ana menüsüne Yoast Seo menüsü eklenecektir. Buradan Search Appearance başlığına tıklayarak yoast seo ayarları sayfasına gidelim.

Genel Ayarlar

Bu başlıkta başlık ayıracı,anasayfa site başlığı ve meta açıklaması gibi ayarları yapabilirsiniz.

yoast-seo-genel-ayarlari

Yoast Seo Genel Ayarlar

Başlık Ayıracı Ayarı

Başlık ayıracı, yazı başlığı ile site sloganı arasındaki işareti ifade eder. Buradan istediğiniz başlık ayıracını seçebilirsiniz. Başlık ayıracı seçerken görsel olarak hangisi hoşunuza giderse onu seçebilirsiniz.

Seo Başlığı Ayarı

Bu alanda anasayfa için seo başlığı oluşturabiliriz. Burada mor renk ile eklenen ifadeler Snippet olarak tanımlanmaktadır. İstediğinizi silebilir, sağ tarafraki + Snippet Ekle butonu ile yeni snippet ekleyebilirsiniz.

Buradaki site başlığı ve slogan wordpress genel ayarlardaki bilgilerdir. Ayarlar-Genel menüsünden site başlığını ve sloganı değiştirebilirsiniz.

Meta Açıklaması Ayarı

Meta açıklaması seo açısından oldukça önemlidir. Bu alanda sitenizi genel olarak anlatan birkaç cümle yazmanız yeteri olacaktır.

Google aramalarında çıkan anasayfa linkinin altında çıkan açıklama yazısı buradan alınır. Bu alanın boş bırakılması durumunda, goolge sitenizdeki rastgele bir cümleyi meta açıklaması olarak alacaktır. Bunun önüne geçmek ve sitenizin ne ile ilgili olduğunu google’a anlatmak için meta açıklamasını mutlaka doldurmanız gerekmektedir.

yoast-seo-genel-anasayfa-ayarlari

Yoast Seo Anasayfa Ayarları

Yoast Seo Post Ayarları

Yazılarınız için seo ayarlarını Content Types başlığı altında yapabilirsiniz. Burada da bir seo başlığı bulunmaktadır. Aynı anasaya seo ayarlarında olduğu gibi bir seo başlığı ayarlamamız gerekiyor.

Bu başlıktaki ayarları aşağıdaki resimdeki gibi yapabilirsiniz.

yoast-seo-post-ayarlari

Yoast Seo Post Ayarları

Buradaki meta açıklaması kısmını boş bırakıyoruz. Çünkü her yazının meta açıklaması farklı olacağından meta açıklamasını yazıyı yazarken dolduracağız.

Yoast Seo Uyarıları Nasıl Yeşile Döndürülür?

Yoast seo makale yazım aşamasında yapmamız gereken seo ayarlarını anlık olarak kontrol eden en iyi seo eklentisi diyebiliriz.

Yazı yazmaya başladığınızda yazı editörünün alt tarafında Yoast Seo ayarlarını görebilirsiniz. Burada Seo, Readability (Okunabilirllik) ve Sosyal başlıklarını göreceksiniz. Şimdi sırasıyla bu başlıkları inceleyelim.

SEO Başlık Ayarları

Yazının seo ayarları ile ilgili önemli işlemler bu başlık altında yapılmaktadır.

Yoast Seo Odak Anahtar Kelime Nedir?

Odak anahtar kelime yazınızın odaklandığı ve google sıralamalarında önde çıkmak istediği anahtar kelime olarak nitelendirilebilir. Seo analizi bölümünde Keyphrase olarak geçmektedir.

Burada önemli olan en fazla 3 kelimeye kadar bir odak anahtar kelime seçimi yapmak olacaktır. Bu alanı doldurduğunuzda Seo analizi bölümünde Keyphrase ile ilgili başlıklar kırmızı ya da yeşil olacaktır. Burada amacımız tüm uyarıları yeşile döndürmek olmalıdır.

Odak anahtar kelime yazınızın başlığında geçmesi ve yazının ilk paragrafında yer alması uyarıları yeşil yapmanızda kolaylık sağlayacaktır.

Örneğin; bu yazı için başlığı  Yoast Seo Nedir? Kurulum-Ayarlar-Uyarılar olarak belirledim. Doğal olarak odak anahtar kelimeyi Yoast Seo nedir olarak seçtim. Yazının ilk paragrafında aynı cümleyi soru olarak geçirerek Keyphrase uyarılarını yeşile döndürdüm.

Yoast Seo Snippet Önizlemesi Nedir?

Burası yazının meta açıklama bölümüdür. Bu nedenle yazının google sıralaması açısından önemi oldukça fazladır.

yoast-seo-yazı-ici-seo-ayarlari

Yoast Yazı İçi Seo Ayarları

Burada yazı içi seo başlığı seçimi, yazı seo url ayarı ve meta açıklaması gibi ayarlar yapılmalıdır. Seo başlığı ve meta açıklaması çok uzun olduğunda  alanının altındaki uyarı şeridi kırmızıya dönüşecektir. Bu alanların uzunluklarını uyarı şeridi yeşil olacak şekilde ayalanmalıdır.

Meta açıklaması içinde odak anahtar kelime geçmesi doğal olarak yazı başlığındaki anahtar kelimenin de geçmesi olacağı için seo açısından faydalı olacaktır.

Yoast Seo Analizi

Burada site içi seo (on page seo) açısından uyarıları yeşile döndürmemiz gerekiyor.

yoast-seo-analiz

Yoast Seo Analizi

Buradaki uyarıları sırasıyla incelersek;

Outbound Links: Yazınızdan başka bir siteye link verdiğinizde bu uyarı yeşile döner.

Internal Links: Yazı içi link demektir. Burada genellikle herhangi bir kategoriye site için link verebilirsiniz. Örneğin bu yazı için wordpress kelimesine sitemdeki wordpress kategorisine site için link vererek uyarıyı yeşile döndürdüm. Yazılarınız arttıkça birbiri ile ilişkili yazılara link vererek de bu uyarıyı yeşile çevirebilirsiniz.

Keyphrase in Indtroduction: Yazı girişinde odak anahtar kelimeyle başlamak bu uyarıyı yeşile döndürecektir.

Keyphrase Length: Odak anahtar kelimenin uzunluğunun ideal olduğunu belirtir. Bu uyarı kırmızı ise odak anahtar kelimeyi gözden geçirmelisiniz.

Keyphrase Density: Odak anahtar kelimenin yazı içinde kaç defa geçtiğini tespit eden uyarıdır. Odak anahtar kelimeyi yazı içinde az ya da fazla kullanmak bu uyarının kırmızı olmasına sebep olacaktır.

Keyphrase in meta description: Bi önceki başlıkta meta açıklaması içinde odak anahtar kelime geçmesinin faydalı olacaüını söylemiştik. Bunu sağladığınızda bu uyarı yeşil olacaktır.

Previously used keyphrase: Odak anahtar kelimenin daha önce sitenizdeki başka bir yazının odak anahtar kelimesi olarak kullanılmadığı durumlarda yeşil olacaktır.

Image alt attributes: Yazılarınızda mutlaka en az bir resim olmalıdır. Bu resmin alt etiketi boş bırakılmamış olmalıdır. Bu şartları uyguladığınızda bu uyarı yeşile dönecektir.

Text Length: Yazının uzunluğu ile ilgili uyarıdır. Seo açısından başarılı bir yazı en az 300 kelimeden oluşmalıdır.

Seo title width: Yazı başlığı çok uzun olduğunda bu uyarı kırmızı olacaktır. Yazı başlığını kısaltarak bu uyarıyı yeşile döndürebilirsiniz.

Keyphrase Slug: Uzun kuyruklu anahtar kelimelerin yazı içinde geçmesini sağladığınızda bu uyarı yeşile dönecektir.

Yoast Seo Readability Ayarları

Burada yazı okunabilirliği ile ilgili bazı analizler yapılır.

yoast-seo-readability-ayarlari

Readability Ayarları

Yazının içinde h2,h3,h4 gibi alt başlıkları kullandığınızda, yazıyı paragraflar halinde yazdığınızda ve çok uzun ve karmaşık olmayan cümleler kullandığınızda buradaki uyarılar yeşile dönecektir.

Yoas Seo Sosyal Medya Ayarları

Seo açısından bir diğer önemli durum yazının sosyal medyada aldığı etkileşimdir. Bu nedenle yoast seo sosyal medya ayarlamaları iyi yapılmalıdır.

Bu başlıkta facebook ve twitter için card oluşturulur. Yani siz ya da başka birisi yazınızı sosyal medyada paylaştığında yazı başlığı, yazı açıklaması ve yazı resmi sitenizden çekilerek oluşturulur. Bu bilgileri boş bıraktığınızda yazı paylaşılırken sitenizdeki alakasız bir cümleyi meta olarak veya yazı içindeki ilgi çekmeyen bir resmi paylaşım resmi olarak seçebilir.

Bildiğimiz gibi sosyal medya paylaşımlarında resim oldukça önemlidir. Sitenizin ziyaretçi sayısını arttırmak için sosyalm medya paylaşımlarında ilginç resimler tercih etmek avantajlı olacaktır.

Ancak yazının öne çıkan görsel boyutu sosyal medya paylaşım boyutlarından büyük ise, paylaşılan yazı resmi istediğimiz kadar etkili olmayabilir. Bu durumda sosyal medya paylaşımlarında kullanılmak üzere her yazı için ayrı ayrı resimler tasarlamak akıllıca olacaktır. Bu ayar bölümünde facebook ve twitter için gösterilmek üzere ayrı ayrı resimler yükleyebilirsiniz.

2019 yılı sosyal medya paylaşım boyutları hakkında bilgi almak için aşağıdaki yazıyı inceleyebilirsiniz.

sosyal-medya-paylasim-boyutlari-2019-link

ÖZET:  Bu yazıda wordpress için en iyi seo eklentisi olan yoast seo kurulumu, ayarları ve seo analiz uyarılarını nasıl yeşile döndürebileceğimizi inceledik.

Yorumlarda Buluşalım!

Konuyla ilgili görüş, öneri ve sorularınızı yorumlar bölümünden yazmayı unutmayın.

Paylaşımcı Ol!

Yazıyı beğendiysen ve faydalı bulduysan başkalarının da faydalanması için sosyal medya hesaplarınızda paylaşmayı unutmayın.

Takip Et!

En son yazılarımızdan anında haberdar olmak için sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın.

Facebook: @webkazanmarehberi

Twitter: @webkazanma

Instagram: @webkazanmarehberi

Pinteres: webkazanmarehberi

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.