Websitesi Hit Arttırma Yöntemleri | %30 Ziyaretçi Artışı Garanti!

29.05.2019
1.029
A+
A-
Websitesi Hit Arttırma Yöntemleri | %30 Ziyaretçi Artışı Garanti!
Bu Yazıyı Paylaş:

Web sitesi hit arttırma, bir başka ifadeyle ziyaretçi sayısını arttırmak için aşağıdaki yöntemleri uygulayarak ziyaretçi sayısında en az % 30 artış sağlayabileceğinizi biliyor musunuz? Nasıl mı? Yazıyı okumaya devam edin…

Bir web sitesinin kazancını belirleyen en önemli faktör ziyaretçi sayısıdır. Bu nedenle site ziyaretçi sayısını arttırmak aynı zamanda adsense kazancını arttırmak anlamına gelecektir. Peki web site hit arttırmak için neler yapılmalıdır?

Ziyaretçi bir web sitesinin her şeyidir! Web sitesine yeterli ziyaretçi gelmiyorsa bu durumda web sitesinin adsense kazancı yeterli seviyede olmayacaktır.

websitesi-hit-arttirma-yöntemleri

Web Sitesi Hit Arttırma Yöntemleri

Bu yazımızda temel olarak aşağıda listelenen soruların cevaplarını arayacağız.

 • Web site hit arttırma yöntemleri nelerdir?
 • Web sitenize organik ziyaretçi nasıl çekilir?
 • Web sitesi tıklanma sayısı arttırmak için neler yapılmalıdır?
 • Web sitesi ziyaret istatistikleri nasıl öğrenilir?

Burada karşımıza yapılması gereken bir çok yöntem çıkmaktadır.

Site Hit Arttırmak için Başlangıçta yapılması gerekenler…

Web sitesine yüksek hit sağlamak için ilk olarak sitenin seo altyapısını iyi hazırlamak gerekmektedir. Bu sayede maça 1-0 önde başlayabiliriz.

Bu adımları şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Etkili bir domain seçimi
 • Google Search Konsol kaydı
 • Google Analytics kaydı
 • Kullanıcı dostu arayüz
 • Hosting seçimi
 • Web sitesi hızı
 • Sosyal medyanın gücü

#– Ziyaretçi sayısına domain etkisi nedir?

Web sitesi kurulum aşamasındaki ilk önemli nokta domain seçimi olacaktır. Web sitesi adı olarak bilinen domain adresi seçilirken dikkat edilmesi gerekenlerin başında, akılda kalıcı ve kolay hatırlanabilir olması,Türkçe karakterler (ç,ı,ü,ö,ğ,ş gibi harfler) içermemesi, çok uzun olmaması ve web sitesinin içeriğiyle ilgili anahtar kelimelerden oluşması gibi bazı kriterler gelmektedir.

domain-adresi-belirlerken-dikkat-edilmesi-gereken-hususlar

Ziyaretçi Sayısını Arttırmak- Domain Adresi Etkisi

İyi seçilmiş bir domain adresi sayesinde sitenizden faydalanan ve içerikleri beğenen bir ziyaretçi bir sonraki ziyaretinde adres çubuğuna direk domain adresinizi yazabilecektir. Bu da bir ziyaretçinin başka bir zamanda tekrar sitenizi ziyaret etmesini sağlayacak ve ziyaretçi istatistiklerine olumlu katkı sağlayacak, web sitesi tıklanma sayısını arttırmak için size destek olacaktır.

#– Google Search Konsol Kaydı

Google Search Konsol eski adıyla google webmaster tools, web sitesinin bir nevi google sistemine kaydı olarak tanımlanabilir. Yeni bir web sitesi açan kişinin ilk yapması gereken adım websitesi goolge search konsol kaydı yapmak ve siteyi doğrulamak olmalıdır.

Ayrıca web sitesini google botlarının daha kolay tarayabilmesi için site haritası yüklemesi yine search konsol üzerinden yapılmaktadır.

Bunların dışında, web sitenize ziyaretçilerin hangi anahtar kelime aramaları ile ulaştıklarını bu google hizmeti sayesinde inceleyebilmekteyiz. Bu raporlardaki arama sorgularını organik hit arttırmak için nasıl kullanabiliriz.

Search konsolda ayrıca sitede yeni makalelerin hızlı indekslenebilmesi için google gibi getir özelliğini kullanarak sitenin daha hızlı indekslenmesini sağlayabileceğimiz bir çok özellik sunulmaktadır. Bu sayede web sitenize organik ziyaretçi çekme konusunda rakiplerinizden bir adım önde olmayı başarabileceksiniz.

Yeni bir web sitesi açtıysanız google search konsol kaydı ve site doğrulamasını anlattığımız yazımız size yol gösterici olacaktır.

#– Google Analytics kaydı ve izleme kimliği alma

Google analytics sistemi google’ın webmasterlara sunduğu ve web sitesi ziyaret istatistiklerini görebileceğimiz çok değerli bir sistemdir. Bu sistemden faydalanmak için öncelikle web sitenizi google analiz sitemine kaydettikten sonra web sitesi izleme kimliği almalı ve bu izleme kimliğini sitenin head etiketleri arasına yerleştirmelisiniz.

Henüz izleme kimliği almadıysanız Google Analiz İzleme Kodu Nasıl Alınır? başlıklı yazımızı inceleyerek detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

websitesi-hit-arttirma-google-analytics-kullanimi

Websitesi Hit Arttırma – Google Analytics Kullanımı

Google analytics sistemi sayesinde site trafiği ölçme, web sitesi ziyaretçi sayısı öğrenme, web sitesi anlık ziyaretçi takibi, ziyaretçilerin hangi anahtar kelimelerle siteye geldiklerini öğrenme, hangi sayfalardaki reklamlara tıklandığını görme ve daha bir çok istatistik bilgisini öğrenebileceğiniz büyük bir sistemden yararlanabileceksiniz.

Google analytics, web sitesini geliştirmek için size bir çok ipucu sunmaktadır. Bu bilgileri kullanarak web sitesi ziyaretçi sayısını arttırabilir, ayrıca adsense gelirini arttırmak  için gerekli verileri elde etmiş olursunuz.

#– Kullanıcı dostu arayüz

Web sitesinin teması yani arayüzü, ziyaretçinin bir web sitesinde daha çok zaman geçirmesine olumlu katkı sağlayan bir kriterdir.

Ayrıca google bu konuyu önemsemekte ve adsense hesabı onaylatmak için gerekli kriterler arasında göstermektedir.

Düşünün ki bir siteye girdiniz, site renkleri göz alıcı şekilde çok yoğun, menü sistemi eklenmemiş, arama çubuğu yok, içerik sayfalarında yazı boyutu okumanızı zorlaştıracak kadar çok küçük, yazı belirli bir düzene sokulmamış. Bu durumdaki bir web sitesinde kimse daha fazla zaman geçirmek istemeyecektir.

Bu nedenle google’in da desteklediği gibi site tasarımı sade, kullanıcının istediğini kolayca bulabileceği şekilde dizayn edilmiş olmalıdır.

Yani ziyaretçiye sitenizi beğendirmek zorundasınız. İçeriklerinizi de beğendirdiğinizde ziyaretçiler sitenize tekrar tekrar gelip paylaştığınız yazıları inceleyecek ve bu sayede siteye yüksek hit sağlamış olacaksınız.

#– Hosting seçimi

Google hızlı açılan web sitelerine arama sonuçlarında öncelik tanıdığı ve bunu desteklediği bilinmektedir. Bu nedenle hızlı açılan bir web sitesi ziyaretçi potansiyeli açısından bir adım önde olacaktır.

websitesi-hit-arttirma-hosting-secimi

Websitesi Hit Arttırma-Hosting Seçimi

Şöyle bir soru soralım. Google aramalarında ilk sırada çıkan bir linke tıkladınız. Sitenin açılması için en fazla kaç saniye sabır gösterirsiniz? En fazla 3, hadi iyimser düşünelim 5 saniye olsun. Diyelim ki web siteniz için seo uyumlu makale yazma kriterlerini yerine getirdiniz ve anahtar kelime aramasında yazının google’da ilk sırada çıkmasını sağladınız ve google sonuçlarında web sitesi tıklanma sayısı arttırma adımını başarıyla geçtiniz.

İLGİLİ YAZI: Seo Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

Peki siteniz 5 saniyenin üzerinde açılıyorsa ve ziyaretçiler bu süreyi beklemeden 2. sıradaki içeriğe yöneliyorsa sonuç ne olur? Bu durum bir süre daha devam ettiğinde google sizin içeriğinizi alt sıralara göndermeye başlayacaktır. Yani tüm çabalarınız, web sitesi hızlı açılmadığı için çöpe gitmiş olacak.

Bu anlamda hosting seçimi çok önemli bir kriter haline gelmektedir.

Hosting seçimi yaparken, web sitesinin potansiyel ziyaretçisi, hedef ziyaretçi konumu ve hosting hızı göz önünde bulundurulmalıdır. Zira anlık binlerce ziyaretçisi olan bir web sitesinin kararlı bir şekilde çalışabilmesi için performanslı bir hosting hesabında tutulması gerekmektedir. Aksi takdirde sürekli site açılmama problemiyle karşınıza çıkacaktır. Bu durum ziyaretçi sayısını olumsuz etkileyecektir.

İlk başlarda fiyat uygunluğu nedeniyle paylaşımlı bir hosting kullansanız da ziyaretçi sayısı arttığında mutlaka daha performanslı bir sunucuya geçmeniz gerekecektir. Bu tür sunucuların performansı daha iyi olacağından sitede anlık binlerce ziyaretçi olsa bile sitenin karalı bir şekilde çalışmasını sağlayacaktır.

Bir başka kriter ise hedeflediğiniz potansiyel ziyaretçi kaynağının yaşadığı ülke olmalıdır. Örneğin; Türkçe içerikli bir site için ana ziyaretçi potansiyeli Türkiye’de yaşayan insanlardan oluşacağı için sunucunun Türkiye’de olması avantaj sağlayacaktır. Ya da tam tersi İngilizce içerikli bir web sitesi ve Amerika hedefi için Amerika’daki bir sunucu tercih etmelisiniz. Bu sayede sunucunun cevap süresi kısalacağı için web sitesi açılış hızına olumlu katkı sağlayacaktır.

#– Web Sitesi Hızının Ziyartetçi Artışına Etkisi

Hızlı bir hosting kullanıyorsanız bu durumda kullandığınız tema hızı site açılış hızındaki bir diğer faktör olacaktır. Kodlama hataları olan bir site düzgün çalışmayacağı için site açılış hızını olumsuz etkileyecektir.

WordPress kullanıcıları için web sitesini hızlandırmak için bir çok yöntem mevcuttur.

Bunların başında;

 • Cache eklentisi kullanmak,
 • Resim optimizasyonu,
 • CND kullanımı

gelmektedir. Bir rehber niteliğindeki WordPress Site Hızlandırma Yöntemleri başlıklı yazımızı mutlaka okumalısınız.

#– Sosyal medyanın gücünü kullanın

Son zamanlarda bir çok web sitesi, ziyaretçilerin büyük bir kısmını sosyal medya platformlarından sağlamaktadır. Bu nedenle web sitesi açtıktan sonra ilk yapmanız gerekenler arasında web sitesine ait sosyal medya hesaplarını oluşturarak haber ve yazılarınızı bu hesaplarda paylaşmak olmalıdır.

İlk olarak en yakınlarınızın, arkadaşlarınızın sosyal medya hesaplarını takip etmelerini ve içerikleri paylaşmalarını sağlayarak sosyal medya hesaplarınızı geliştirme adına ilk adımları atabilirsiniz.

websitesi-hit-arttirma-sosyal-medya-kullanimi

Websitesi Hit Arttırma-Sosyal Medya ile Ziyaretçi Sayısı Arttırma

İnsanların sosyal medyada en çok ilgi gösterdikleri içerikler elbette eğlenceli, komik ve eğitici videolardır. Sosyal medya hesaplarında sadece yazıları değil, web sitenizde işlediğiniz konularla ilgili insanların ilgisini çekecek videolar paylaşarak sosyal medya hesaplarınızın görünürlüğünü arttırmaya çalışın.

Ayrıca sosyal medya hesabınıza daha çok abone sağlayabilmek için bütçenize uygun hediyeler verebileceğiniz küçük çekilişler yapabilirsiniz.

Bir başka yöntem ise binlerce abonesi olan ve sizin web site kategorinizle ilgili içerikler bulunan sosyal medya hesaplarını takip etmek olacaktır. Peki bu ne işe yarayacak?

Şöyle ki; zaman zaman bu hesaplarda (hesap yöneticisinin izin verdiği ölçüde) içeriklerinizi paylaşabilirsiniz.

Ayrıca bu hesaplarda, web sitenizde yayınlanan bir yazıyla ilgili bir paylaşım yapıldığında yorumlar arasında kendi yazınızı da paylaşarak potansiyel ziyaretçi sayısını arttırmış olacaksınız.

#– İçerik Her Zaman KRALDIR!

Bir web sitesinin en önemli öğesi tabi ki içeriklerdir. Bu nedenle makaleleri seo uyumlu olarak yazmak, google sıralamalarında ilk sıralarda çıkmasını sağlayacaktır. Bu sayede google’in da bir web sitesinde en sevdiği şey olan siteye organik hit çekme kriterini sağlamış olacaksınız.

websitesi-hit-arttirma-seo-uyumlu-makale

Websitesi Hit Arttırma-Seo Uyumlu Makale

Yukarıdaki tüm adımları gerçekleştirip websitesine binlerce ziyaretçi çekmeyi başarsanız bile, içerik yeterince doyurucu değilse ziyaretçiler sitede en fazla 5-10 saniye kalacaktır. Bu nedenle site içerikleri, yakaladığınız ziyaretçiye istediği tüm detayları verecek şekilde hazırlamalısınız.

Yazılarınız en az 1000 kelime üzerinde ve her paragrafı dolu dolu olmalıdır. Anlatımınız akıcı olmalı ve ziyaretçinin yazıyı sonuna kadar okumasını sağlamalısınız. Bu sayede google analizdeki, içeriklerinizin google’da üst sıralarda çıkması için önemli bir kriter olan hemen çıkma oranı düşecektir.

İçerik hazırlarken diğer yazılarınızla ilgili bölümlerde site içi link vererek, ziyaretçilerin başka yazılarınızı da okumasını teşvik edici olacaktır. Bu durumda google analiz hesabınızdaki bir başka veri olan Kullanıcı Başına Oturum Sayısı değeri artacak ve sitenin google gözünde değerini arttıracaktır.

Örnek verecek olursak, bu yazıya ulaşan bir kişi, büyük ihtimalle bir web sitesini ziyaretçi sayısını arttırmak için yöntemleri araştıran birisi olacaktır. Doğal olarak bir adsense hesabı olması ve adsense reklamlarından para kazanıyor olması beklenir. Bu durumda yazının özet kısmından sonraki ilk paragrafta adsense kazancını arttırmak anahtar kelimesini kullanarak, adsense kazancını arttırma yöntemlerini anlattığım yazıma link vermek oldukça akıllıca olacaktır. Bu sayede bu yazıya ulaşan ziyaretçinin ikinci bir yazımı daha okumasını sağlayabileceğim.


Web sitenizle ilgili yukarıda anlatılan iyileştirmeleri uyguladığınızda web sitesi organik ziyaretçi sayısı gözle görülür bir biçimde artmaya başlayacaktır.

Burada gözden kaçan fakat  site hit arttırmak için faydalı olduğunu düşündüğünüz işlemleri yorumlar bölümünden yazarak bu yazıyı okuyanlara katkı sağlayabilirsiniz.

En yeni yazılarımızdan anında haberdar olmak için sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayınız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.