Domain Satın Almak : Harika Bir Alan Adınız Olsun!

11.11.2019
270
A+
A-
Domain Satın Almak : Harika Bir Alan Adınız Olsun!
Bu Yazıyı Paylaş:

Domain satın almak basit bir işlem ancak, domain name web sitenizi ifade eden en önemli kavram olması nedeniyle dikkatli olunması gereken bir durumdur. Peki domain alırken nelere dikkat edilmelidir? Bir domain hangi özelliklere sahip olmalıdır?

Domain name Nedir?

Domain name (alan adı) web sitenize ulaşmak isteyen ziyaretçilerin adres çubuğuna yazdığı isim veya genel olarak url olarak bilinir.

web-sitesi-domain-satin-almak

Web Sitesi Domain Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Domain name, hosting firmaları tarafından en az 1 yıl olmak üzere kiralama yöntemiyle firmalar veya kişilere tahsis edilir.

Türkiye’de domain satın almak için güvenilir bir çok firma bulunmaktadır.

Domain name ücretleri (Nisan 2019) 7-9 $ yani yaklaşık olarak 45-60 tl arasındadır. Bir domain name alınabilmesi için daha önce alınmamış olması yani boşta olması gerekmektedir. Kullanımda olan bir domain adresini sorguladığınızda daha önceden kayıt edildiği yönünde bir uyarı alırsınız. Kiraladığınız domain ile ilgili süre uzatması yapmadığınızda domain bir süre sonra tekrar satışa açılacaktır.

Domain Hangi Özelliklere Sahip Olmalıdır?

Domain seçimi başlı başına çok önemli bir işlemdir. Bu nedenle dikkat edilmesi gereken bir çok kriter bulunmaktadır.

Domain seçerken dikkat etmemiz gerekenleri madde madde inceleyelim.

 

Domain Uzunluğu Kaç Karakter Olmalıdır?

Alan adı seçiminde dikkat edilmesi gerekenlerin en başında domain içinde kullanılacak kelimeler gelmektedir.

Domain web sitenizin adını temsil edeceği için web sitenizin içeriğini en iyi ve en etkili biçimde ifade etmelidir. Burada web siteniz için bulacağınız ismin daha önceden kayıt edilip edilmediği önemli hale gelmektedir. Zira aklınıza gelen tüm etkileyici domainler muhtemelen daha önceden kayıt edilmiş olacaktır. Çünkü yayında olmasa bile domain ticareti yapan firmalar satabileceklerini düşündükleri domain isimlerini kayıt ederek daha yüksek fiyatlarla müşteri beklemektedirler.

Bu durumda aklınızdaki domain adının yanına ikinci hatta üçüncü bir kelime eklemek zorunda kalabilirsiniz.

Domain, çok uzun kelimelerden oluşmamalı, tek veya iki kelimeden oluşan, çarpıcı ve akılda kalıcı, kısa ve kolay hatırlanabilecek şekilde en fazla 12 karakter uzunluğunda olmalıdır.

Dünya’ca ünlü bir çok web sitesinin alan adı en fazla 10-12 karakter uzunluğundadır. Ayrıca domain name, sade bir logo tasarımıyla özdeşleştiğinde çok daha uzun süre hafızalarda kalıcı olacaktır.

Hangi Domain Uzantısını Seçmeliyiz?

Son zamanlarda birbirinden ilginç domain uzantıları ortaya çıksa da, tüm dünyada kullanılan domain adreslerinin büyük bir çoğunluğu .com ve .net uzantılıdır. Bu nedenle alan adı seçiminde bu iki uzantıyı seçmek avantaj sağlayacaktır.

SEO Odaklı Alan adı Seçimi Faydalı mıdır?

Eski google algoritamalarında site içeriğiyle alakalı bir domain name seçiminin avantajlı olduğu belirtilmekteydi. Ancak son güncellemelerle bu durumun pek bir öneminin olmadığı bilinmektedir.

Google aramalarından web sitenize ulaşan insanlar çoğunlukla web site ismine bakmazlar veya sadece bir kaç saniyeliğine bakarlar. Eğer siteniz ziyaretçiye aradığı konuyla ilgili yeterli bilgiyi verebilmiş ise ancak o zaman domain name ziyaretçini ilgisini çekecektir.

Bu nedenle seo odaklı olacak diye saçma sapan domain adresleri satın almak mantıklı olmayacaktır.

Buradaki asıl nokta SEO uyumlu makale yazarak google’da ilk sıralara çıkmak olmalıdır.

Sitenizde yayınladığınız makaleler google sıralamalarında ilk sıralarda yer alıyorsa bu durumda seo odaklı alan adının pek bir anlamı olmayacaktır.

Sosyal Medya Hesapları Alabileceğiniz Bir Domain Satın Alın…

İnsanlar günlerinin büyük bir bölümünde sosyal medya hesaplarında zaman geçirmektedir. Bu nedenle web siteleri için sosyal medya büyük bir ziyaretçi potansiyeli anlamına gelmektedir. Bir çok web sitesinin ziyaretçi kaynağının büyük bir yüzdelik kısmını sosyal medyadan gelen ziyaretçiler oluşturmaktadır.

Bu nedenle alan adı seçerken dikkat edilecek bir diğer nokta ise sosyal medya hesaplarıdır.

Alan adı satın almadan önce sosyal medya sitelerinde arama yapılarak o isimde herhangi bir sayfa veya hesap olup olmadığı kontrol edilmelidir. Bu durumu gözden kaçırdığınızda  sosyal medya hesaplarını oluştururken bazı sorunlarla karşılaşmanıza neden olacaktır.

E-mail Hesapları Alabileceğiniz Bir Domain Seçin…

Hemen hemen tüm web sitelerinin domain name ile aynı isimde oluşturulmuş  e-mail hesapları bulunmaktadır. Almaya karar verdiğiniz alan adı ile daha önce bir e-mail hesabı açılmış olabilir. Bu durumda mail adresi oluşturmakta sorun yaşayabilirsiniz. Bu nedenle en başta mail adresi ve sosyal medya hesapları oluşturulduktan sonra alan adı satın alınmalıdır.

Tire(-) İşareti Kullanmaktan Kaçının…

Alan adı oluşturulurken iki kelime kullanmak gerekiyorsa aralarında tire işareti olmamalı, kelimeler birleşik yazılmalıdır.

Örneğin bizim sitemiz için web kazanma rehberi kelimeleri web-kazanma-rehberi.com yerine webkazanmarehberi.com şeklinde birleştirilmiştir.

Domain Alırken Türkçe Karakter Kullanımı…

Dikkat edilecek bir diğer nokta ise domain alırken Türkçe karakter kullanımıdır.

Bildiğimiz gibi alan adlarında ve mail adreslerinde kuyruklu harfler olarak bilinen ç,ş,ğ,ü,ö,ı gibi harfler İngilizce alfabede bulunmadığı için kullanılamaz.

Bu harfleri barındıran bir alan adı alırken bunların İngilizce alfabedeki haliyle kullanmalıyız. Bu domain adının okunabilirliğini zorlaştıracağı için akılda kalıcılık özelliği zayıflayacaktır.

Bu nedenle alan adı seçerken içinde Türkçe karakterler olmayan kelimelerden oluşmasına dikkat etmeliyiz.

Daha Önce Kullanılmış Domain Satın Almak…

Alacağımız Domain adresi geçmişini biliyor muyuz?

Who is domain history denilen kavram bir domain adresinin geçmişini ifade etmek için kullanılır.

Domain geçmişi de nedir? diyorsanız; alınan domainlerle ilgili süresi bittiğinde süre uzatması yapılmayan domainlerin bir süre sonra tekrar satışa çıkarıldığını söylemiştik. Bulduğunuz domain, daha önce alınmış olabilir. Aman canım ne olmuş daha önce alınmışsa demeyin. Domainin daha önce alınmış olması demek daha önce bir web sitesinde kullanılmış olduğunu gösterir.

Peki bu domain adresinin kullanıldığı web sitesi adsense onayı almış ve sonra herhangi bir ihlal sebebiyle adsense hesabı banlanmışsa ne olur biliyor musunuz?

Ya da site içeriğinde terör propagandası yapıldıysa veya uygunsuz bir içerik paylaşıldıysa?

Bu durumda sizin web sitenizin adsense ile para kazanma hayali suya düşecektir.

İşte bu nedenle daha önceden alınan domain isimlerinden uzak durmakta fayda vardır. Peki bir domain adresinin daha önce alınıp alınmadığını nasıl öğrenebiliriz?

Aşağıda vereceğim iki adresten almaya kara verdiğiniz domain adresini kontrol edebilir, hangi tarihlerde alınmış, ne kadar süre kullanılmış gibi bilgilere erişebilirsiniz.

Domain geçmişi sorgulaması yapabileceğimiz ilk adres http://web.archive.org/ web sitesidir. Bu sitedeki arama alanına domain adresini yazarak arattığınızda domain geçmişini öğrenme şansınız olacaktır.

Domain Satın Almak-Domain History Sorgulama

Domain geçmişi öğrenmek için bir diğer adres ise https://domainbigdata.com/ web sitesidir. Bu web sitesinde de domainin ne zaman kayıt edildiği, kim tarafından alındığı gibi domain whois bilgilerini içeren bir çok bilgiye ulaşabileceksiniz.

domain-history-check

Domain History Sorgulama

Bir domain adresinin sizden önce kayıt edilmiş olması google veya adsense tarafından kara listeye alınmış olabileceği ihtimalini aklımıza getirdiğinden, daha önceden kayıt dilmemiş domainlere yönelmek avantajlı olacaktır.

 

Bu yazımızda domain satın alırken dikkat edilmesi gerekenleri inceledik.

Konuyla ilgili soru, görüş ve önerilerinizi yorumlar bölümünden yazarak bize ulaştırabilirsiniz.

Yeni yazılarımızdan anında haberdar olmak için sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın…

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.