İnternetten Para Kazanabileceğiniz 5 Garantili Yöntem | 2019

15.05.2019
414
A+
A-

İnternetten para kazanmak ister misiniz? Cevabınız ‘Evet’ ise yazımızdaki yöntemlerden birini seçerek siz de internet ile para kazanan insanlar kervanında yerinizi alabilirsiniz. Haydi başlayalım…

İnternetten Para Kazanabileceğiniz 5 Garantili Yöntem | 2019
Bu Yazıyı Paylaş:

İnternetten para kazanmak ister misiniz? Cevabınız ‘Evet’ ise yazımızdaki yöntemlerden birini seçerek siz de internet ile para kazanan insanlar kervanında yerinizi alabilirsiniz. Haydi başlayalım…

Günümüzde bir çok insan internet teknolojisini sadece bilgi edinme amacından ziyade, interneti para kazanma aracı olarak kullanmaktadır. Tüm dünyada internet üzerinden milyonlarca dolar para kazanan insanların hayat hikayelerini ilgiyle okuduğumuz olmuştur. Bu yazımızda internetten para kazanmak için 5 etkili yöntemi tüm yönleriyle inceleyeceğiz.

1-Web Sitesi ile adsense reklamlarından para kazanmak…

İnternet üzerinden para kazanmak deyince hemen hemen herkesin aklına Google Adsense gelmektedir. Google’ın reklam sistemi olan adsense binlerce firmanın ürünlerini tanıtmak için reklam verdiği tüm dünyaca kullanılan en büyük reklam ağıdır. Peki google adsense reklam sistemi nasıl çalışır?

web-sitesi-ile-google-adsense-para-kazanma

web-sitesi-ile-google-adsense-para-kazanma

Firmalar ürünlerini tanıtmak veya satmak için reklamını yapmak zorundadır. Bu işlem için firmalar Google adwords üzerinden kelime bazlı olarak reklamlarını yayınlarlar. Web sitesi yöneticileri, web sitelerinin çeşitli yerlerinde google reklamlarını yayınlayarak, bu reklamların gösterimlerinden veya reklam tıklamalarından para kazanırlar.

Adsense deyince akla ilk gelen kavram TBM (Tıklama Başına Maliyet) kavramıdır. Bir web sitesini kazancını TBM belirler.

Web sitesinden para kazanmak hem kolay hem de zordur. Eminim şimdi kendinize “Nasıl oluyor şimdi bu?” diye soruyorsunuzdur. Şimdi sorunuzun cevabını verelim…

Web sitesinden para kazanmak için kolay adımlar şunlardır…

a-) Bir web sitesi ismi (domain) belirleyin.

Domain name veya url olarak bilinen web sitesi ismi belirlemek önemsiz gibi görünse de çok önemli bir konudur.

domain-adresi-belirlerken-dikkat-edilmesi-gereken-hususlar

domain-adresi-belirlerken-dikkat-edilmesi-gereken-hususlar

Domain adresi, web sitesinin adeta aynası olacağı için, akılda kolayca kalabilen ve web sitesi içeriğine uygun olarak seçilmelidir.

Zira domain name belirlerken dikkat edilmesi gereken hususlar web sitesinin geleceği açısından çok önemlidir.

 

b-) Bir hosting hesabı satın alın veya blogger üzerinden bir hesap açın.

Hosting kavramı; web sitesinin dosyalarının barındırıldığı uzak bilgisayarı ifade eder. Burada hosting satın alırken dikkat edilecek husular arasında hosting hızı, destek sistemi, güncellemeler, hosting lokasyonu gibi bir çok kriter göz önünde bulundurulmalıdır.

c-) En iyi bildiğiniz konu ile ilgili içerikler oluşturun ve web sitenizde paylaşın.

Web sitesi oluşturulurken en önemli soru hangi konuyla ilgili web sitesi oluşturmalıyım? olmalıdır. Bu soruya vereceğiniz cevap en iyi bildiğiniz veya yazmaktan keyif alacağınız bir web sitesi kategorisi seçilmelidir. Sırf kazancı yüksek diye çok ilgili olmadığınız bir konuyla ilgili web sitesi açtığınızda bir süre sonra artık web sitenize içerik yazmak işkence halini alacaktır. Bu durum web sitenizin başarılı olma şansı karşısındaki en büyük engel olacaktır.

Web sitenizde herkesin merak ettiği tüm konuları işleyebileceğiniz bir bilgilendirme platformu olarak inşa edebileceğiniz gibi daha özel ve sadece belirli bir konuya odaklanmış bir niche (niş) web sitesi de hazırlayabilirsiniz.

Gelelim işin zor kısmına…

d-) Adsense hesabı açarak web sitenizin onaylanmasını sağlayın.

Adsense hesabı açmak bu başlığın en basit kısmıdır. Adsense sisteminde gmail adresinizle giriş yaptığınızda ilgili alana domain adresinizi yazarak adsense kaydınızı oluşturabilirsiniz. Kayıt olduktan sonra adsense, web sitenizi incelemeye alacaktır.

adsense-hesabi-onaylatma

adsense-hesabi-onaylatma

Peki adsense onayı almak için neler yapılmalıdır? İçerik özgünlüğü ve kalitesinden tutun da web sitenizde oluşturmanız gereken hakkında, gizlilik politikası, iletişim sayfası, iletişim formu gibi bir çok sayfa oluşturmaya kadar bir dizi dikkat etmeniz gereken kavram karşınıza çıkacaktır.

e-) Sitenize yüksek oranda ziyaretçi çekerek adsense reklamlarınızın tıklanmasını sağlayın.

Web sitesinden para kazanmak için gerekli tüm şartları sağladıktan sonra geriye bir tek siteye yüksek hit (ziyaretçi) sağlamak kalıyor.

İlk etapta web sitesine ziyaretçi çekmek için sitenizin sosyal medya hesaplarında yazılarınızı paylaşabilirsiniz. Ancak sosyal medya ziyaretçileri geçici bir çözüm olacaktır. Kalıcı çözüm ise içeriklerinizin google tarafından indekslenmesi ve anahtar kelime aramalarında üst sıralarda çıkması gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki yüksek sayıda ziyaretçi google sıralamalarında üst sıralar demek, google’da üst sıralara çıkmak yüksek sayıda ziyaretçi demektir. Bu birbirini destekleyen bir sarmaldır.

Bu konuyla ilgili daha detaylı bilgi için Google’da üst sıralara çıkmak için neler yapılmalıdır? Başlıklı yazımızı mutlaka inceleyin.

2-) Youtube ile adsense reklamlarından para kazanmak…

İnternetten para kazanmak için başvurabileceğiniz ikinci yöntem ise Youtube üzerinden para kazanmak olmalıdır. Youtube platformu tüm dünyada en çok kullanılan video paylaşım sitesidir. Bu gücü nedeniyle google tarafından 2006 yılında 1.65 milyon $ gibi bir bedelle satın alındı. Peki google neden youtube’i satın aldı? Tabi ki adsense sistemini youtube ile kullanmak için…

youtube-ile-para-kazanma

youtube-ile-para-kazanma

Google youtube-adsense entegrasyonu ile reklamları youtube videolarında göstermeye başladı. Bu sayede reklam yelpazesini genişletmiş oldu. Peki bu durumda youtube için video üreten insanların ne karı olacaktı? Youtube video üreticileri de bu reklam pastasından kendi paylarına düşeni almaya başladı. Youtube’in adsense üzerinden kanal sahiplerine reklam parası ödemeye başlamasıyla her gün youtube’da binlerce yeni kanal açılmaya başladı.

Peki youtube ile para kazanmak için neler yapmalıyız?

 • Bir gmail hesabıyla youtube’da bir kanal açın.
 • Kanalınızı bir adsense hesabıyla ilişkilendirin.
 • İnsanların ilgiyle izleyeceği kalitede videolar hazırlayın.
 • Videolarınızı kanalınızda yayınlayarak izlenmesini sağlayın.
 • Kanalın para kazanma özelliğinin aktif olabilmesi için gerekli şartları sağlayın.

Youtube’den para kazanmak ile ilgili zor kısım ise Youtube’in 2018 yılında devreye soktuğu son 1 yılda 1000 abone ve 4000 saat izlenme şartını sağlamak olacaktır. Zira youtube son yaptığı güncelleme ile artık yeni açılan kanallar için para kazanma özelliğini eskiden olduğu gibi hemen aktifleştirmiyor. Son 365 günde 1000 abone sayısına ve 4000 saat (240.000 dakika) izlenme süresine ulaşmanız gerekmektedir. Bu şartları sağladığınızda youtube kanalınızı incelemeye alarak eğer uygun görürse para kazanma özelliğini aktifleştirecektir.

Yabancı ülkelerde ve ülkemizde Youtube kanalıyla başarılı olup ayda binlerce lira kazanan bir çok youtuber bulunmaktadır. Bir çok kişi bu örnekleri inceleyip bu işe bir hevesle başladıysa da bir çoğu youtube’den istediğini alamamaktadır. Bir youtube kanalının başarılı olabilmesi için dikkat etmesi gereken bir çok başlık bulunmaktadır.

Bu başlıklardan bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz…

 • İnsanların ilgiyle izleyeceği konuları seçin.
 • Konuyu ilgiyi arttıracak şekilde çok farklı yönlerden ele alın.
 • Video süresini çok iyi ayarlayın.
 • Farklı video efektleri veya farklı kamera teknikleri kullanın.
 • İlgi çekici başlıklar kullanın.
 • İlgi çekici video kapak resimleri hazırlayın.
 • SEO (arama motoru optimizasyonu) kurallarına göre mutlaka video içeriği ile ilgili video açıklama yazısı hazırlayın.
 • Video ile ilgili etiketleri (tag) mutlaka yazın.
 • Video yayınlamadan önce videonuzun ilgi çekici bir fragmanını yayınlayarak videonun paylaşılacağı gün ve saati ilan edin.
 • Videoyu sosyal medya hesaplarınızda paylaşın.
 • Video içinde izleyicilerin kanalınıza abone olması ve videoyu beğenmesi için hatırlatıcı bilgiler koyun.

Youtube kanalı açmadan önce Başarılı bir Youtube kanalı için 12 altın kural başlıklı yazımızın size bir çok deneyim katacağına emin olabilirsiniz.

3-) Websitenizden satış ortaklığı (affiliate) programları ile para kazanma

İnternet üzerinden para kazanabileceğiniz bir diğer yöntem ise affiliate olarak bilinen satış ortaklığı sistemidir. Bu sistem yabancı ülkelerde popüler bir para kazanma yöntemi olsa da ülkemizde henüz gelişmekte olan bir sistemdir.

satis-ortakligi-sistemi-affiliate-nasil-calisir

satış-ortaklığı-sistemi-affiliate-nasıl-çalışır

Bu sistem kazan-kazan mantığı ile çalışmaktadır. Bir ürün veya hizmet satan firma ürünlerini tanıtmak ve müşteri çekmek için satış ortaklığı programı başlatabilir. Web sitesi yöneticileri bu satış ortaklığı sistemine üye olarak, kendi web sitelerinde o ürünü tanıtıcı yazılar hazırlar ve ürün linklerini yayınlarlar. Bu sayede ziyaretçiler bu referans linklerine tıklayarak firma web sitelerine yönlendirilirler. Eğer sizin yayınladığınız referans linki ile firma bir ürün veya hizmet satarsa size belirli bir ücret öder.

Affiliate sisteminde başarılı olabilmek için bu sistemi kullanan sektörlerle ilgili bir niche web sitesi hazırlamanız ve sitenize yüksek sayıda ziyaretçi çekebilmeniz gerekmektedir. Hosting firmaları ve bazı teknoloji ürünleri satan firmalar satış ortaklığı sistemini en çok kullanan sektörler arasında ilk sıralarda gelmektedir.

4-) Web sitesine firma veya ürün reklamları alarak para kazanmak.

Bu yöntemle para kazanmak için kaliteli içeriğe sahip ve yüksek ziyaretçi sayısı olan bir web sitesi sahibi olmanız gerekmektedir. Kaliteli bir web sitesi, google aramalarında ön sıralarda gelen, ziyaretçilerin içeriklerini beğendiği, sitede uzun zaman geçirdikleri, içeriklerinin insanların kişisel sosyal medya hesaplarında paylaştıkları web sitesidir.

Bu özelliklere sahip bir web siteniz varsa firmaları reklamlarını yayınlama konusunda kolayca ikna etme şansınız yüksek olacaktır. Bu sayede reklam alanlarınızı belirli tarifelerle fiyatlandırarak gelir elde edebilirsiniz.

5-) Sanal mağazalarda ürünlerinizi satarak para kazanma.

İnternetin yaygınlaşmasıyla birlikte ticaret kavramı da farklı bir anlam kazanmaya başladı. Artık mahallenizdeki bir market ya da takı tasarımcısı ürününü sanal mağazalar sayesinde ülkenin her yerine satabilir duruma geldi.

Sanal mağaza sistemi ülkemizde gittigidiyor.com, n11.com gibi önde gelen sistemler tarafından sağlanmaktadır. Yapmanız gereken bu sitelerde bir sanal mağaza açarak ürünlerinizi yayınlamak. Bu sayede yüzlerce kilometre uzaklıktaki şehirlerden hatta köylerden bile müşteri bulmanız mümkün hale gelebilmektedir.

Sanal mağaza sistemini sağlayan firmalar satılan üründen belirli yüzdeler alarak veya yıllık sanal mağaza ücretleri ile bu imkanı sunmaktadırlar. Ancak bu sistemlerden yararlanabilmek için vergi sistemine dahil olan bir firmanız olması gerekmektedir.

Bu yazıda anlattığımız internet üzerinden para kazandıracak 5 yöntem, özverili bir çalışma ile başarıya ulaşılabileceğiniz yöntemlerin başında gelmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.