Adsense Tıklama Başına Ne Kadar Kazandırır? | Gerçek Kazanç Örnekleri

24.09.2019
1.099
A+
A-
Adsense Tıklama Başına Ne Kadar Kazandırır? | Gerçek Kazanç Örnekleri
Bu Yazıyı Paylaş:

Çoğu zaman duyduğumuz ve webmasterların birbirlerine sorduğu temel soru senin sitende adsense tıklama başına kaç TL kazandırıyor? sorusu olacaktır.

Bir web sitesi sahibiyseniz ve bir adsense hesabınız varsa, bir çok defa TBM, BGBG terimleriyle karşılaştınız demektir. TBM ve BGBG terimleri, bir web sitesinin adsense kazancını doğrudan etkileyen ve belirleyen en önemli kavramlardır.

Bu yazımızda adsense tıklama başına ne kadar veriyor 2019 sorusuyla birlikte aklınıza gelen aşağıdaki diğer tüm soruların cevaplarını vermeye çalışacağız.

 • Adsense reklam tıklama başına ne kadar para veriyor?
 • Adsense TBM ne demek?
 • Adsense BGBG ne demek?
 • Adsense TO (Tıklanma Oranı) ne demek?
 • Adsense ile para kazanmak için ne kadar trafik gerekir?
 • Google adsense ile aylık ne kadar para kazanılır?

Adsense TBM Nedir? Adsense TBM Nasıl Arttırılır?

TBM, Tıklama Başına Maliyet kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir adsense terimidir. TBM,bir web sitesinin kazancını belirleyen ana kavramdır.

Peki TBM değerini kim belirler? Cevap tabi ki de google adsense reklam veren kişi veya firmalardır.

Adsense reklam kampanyası oluşturacak kişi veya kurumlar, hazırladıkları reklama tıklandığında google’a kaç para ödeyeceklerini kendileri belirler. Buradaki önemli kavram ise rekabettir. Eğer reklam veren, kendisiyle aynı kategoride yer alan başka firma ile rekabet etmek istiyorsa bu durumda TBM değerini yüksek tutmak zorundadır.

Bunu bir örnekle açıklayalım.

Örneğin 2 araç kiralama firması google reklamı verecek olsun. A firması 1 TL ile, B firması ise 1,5 TL ile reklam vermiş olsun. Burada B firması daha fazla TBM ödeyeceği için google, B firmasının reklamlarını daha iyi yerlerde gösterecektir. Sonuçta google’da ticari bir firma ve daha çok para kazanmak isteyecektir. İşte tam da burada bir reklam rekabeti ortaya çıkacaktır.

Peki web sitesi sahibi buradan ne kazanacak? Sitenizde gösterilen adsense reklamlarına ziyaretçi tıkladığı anda, firmanın adsense ödediği paranın TBM miktarının %68’i yayıncıya yani site sahibine ödenecektir.

TBM nasıl arttırılır? sorusunun cevabı da buradaki rekabetin altında gizlidir. Sitenizde rekabeti yüksek anahtar kelimelerle ilgili makale yazar ve bu yazılarınızı google aramalarında daha önlerde çıkarmayı başarırsanız bu durumda sitenizin TBM değeri ve adsense kazancı artacaktır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken konu ise rekabeti yüksek anahtar kelimelerde ön sıralarda çıkmanın gerçekten zor bir olay olduğudur. Hazırladığınız yazıların google aramalarında önlerde çıkması için iyi bir SEO altyapısı hazırlamalı ve yazılarınızı SEO kriterlerine göre hazırlamanız gerekiyor.

SEO konusunda bilgi sahibi değilseniz, tam da bu kavram için hazırladığımız rehber niteliğindeki yazıyı mutlaka okumanızı tavsiye ederiz.

Seo Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

TBM değeri ne kadar yüksek olursa adsense kazancınız o kadar yüksek olacaktır. Şimdi gerçek bir web sitesinin adsense raporlarını inceleyerek TBM değerinin önemini daha iyi anlayalım.

Adsense Tıklama Başına Kaç TL Kazandırır?

Tabloyu incelediğimizde 11 ve 12 Eylül tarihlerinde hemen hemen birbirine çok yakın istatistikler oluşmuştur. Her iki tarihte de 8 reklam tıklaması gerçekleşmiştir. Ancak 11 Eylülde 1,63 TL kazanç elde edilirken, 12 Eylül’de 10,56 TL kazanç elde edilmiş. Yaklaşık olarak 6,5 katı daha fazla kazanç oluşmuştur. Buradaki farka sebep olan kavram ise TBM değeridir. 11 Eylül tarihinde TBM değeri 0,20 TL iken, 12 Eylül tarihinde TBM değeri 1,32 TL olmuştur.

Burada TBM değerinin neden bu kadar yükseldiğini kestirmek imkansızdır. Zira reklam tıklamaları aynı yazıda bile olsa, ziyaretçi kaynağı (yurtiçi, yurtdışı), ziyaretçinin ilgi alanları gibi bir çok faktör bu durumu etkileyebilir.

Örneğin; yurtdışından sitenize giren ziyaretçiler reklamlara tıkladığında daha yüksek TBM değeri oluşacaktır. Çünkü yurtdışında reklam ücretleri ülkemiz ortalamasının oldukça üzerindedir. Aynı şekilde ziyaretçilerin, sizin sitenize gelmeden önceki ziyaret ettiği sayfalar da çok önemlidir. Mesela, araba almak için araştırma yapan bir ziyaretçiye sitenizde araba satış reklamları gösterilir ve reklam tıklaması olursa TBM yükselir. Ya da tam tersi daha önce  ayakkabı araştırması yapan bir ziyaretçi sizin sayfanızdaki ayakkabı reklamına tıklarsa daha düşük bir TBM değeri oluşacaktır. Çünkü bir ayakkabı reklamı ile bir araba reklamı için ödenen TBM değeri aynı olmayacaktır. Unutmayınız ki çok kazanan çok kazandırır.

Bu durumda websitesi açmadan önce hangi sektörlerde reklam geliri daha fazla olduğunun tespitini yapmanız gerekir. Genel olarak finans sektörü, gezi ve tatil rehberi tarzı siteler, kadınlara yönelik siteler, eğitim siteleri, futbol içerikli siteler, komik video sitesi, otomobil sektöründeki sitelerin daha çok ziyaretçisi olduğu ve daha çok kazancı olduğu söylenebilir.

Adsense BGBG Nedir?

Peki adsense gösterim başına ne kadar veriyor? İşte karşımızda yeni bir kavram:BGBG…

BGBM, Bin Gösterim Başına Gelir kelimelerinin baş harflerinden oluşur. Web sitesinde 1000 sayfa gösteriminde kaç lira adsense kazancı olacağını belirler. BGBG değeri yine yazılarınızdaki anahtar kelime ile doğrudan ilişkili olarak artar ya da azalır. Bazı web sitelerinde BGBG değeri çok yüksek iken bazı web sitelerinde çok düşük olabilmektedir.

Adsense BGBG Nedir?

Yukarıda iki websitesinin aynı gün aynı anda alınmış adsense performansı gösterilmektedir. BGBG değerleri arasında yaklaşık 3 kat fark bulunmaktadır.

Burada sitenin adsense kazancını hesaplamak için sayfa görüntüleme sayısı ile sayfa BGBG değerini çarpmak yeterlidir. Aynı şekilde TBM değeri ile tıklama sayısını çarptığınızda da aynı sonuç elde edilir.

BGBG değeri gün içinde sürekli değişkenlik gösteren bir değerdir. Gün sonunda eğer TBM değeri ve tıklama sayısı aynı oranda devam ederse, 1000 sayfa gösterimi sonunda orada gösterilen parayı kazanırsınız. Ancak, sağ taraftaki site için konuşacak olursak, kalan 816 (1000-184=816) sayfa görüntülenmesinde hiç reklam tıklaması olmazsa veya tıklanan reklam TBM değerleri çok düşük olursa gün sonunda orada yazan 9,67 TL’den çok daha az bir para kazanırız. Ya da tam tersi 184 sayfa görüntülenmesinde %1,63 reklam TO (Tıklama Oranı) değeri artar yani kalan 816 sayfa görüntülenmesinde daha çok reklam tıklanırsa bu durumda BGBG değeri 9,67 TL’den daha çok olabilir.

Bu durumda yapmamız gereken sayfa ziyaretçi sayısını arttırarak daha fazla kazanç elde etmek olmalıdır. Şöyle ki, gün sonunda BGBG kaç olursa olsun, sayfa gösterimi ile çarpılacak ve sitenizin o gün için kazancı ortaya çıkacaktır. Diyelim ki gün sonunda BGBG 5 TL olsun. Sitenizde toplam 1000 sayfa görüntülenmesi olduysa kazancınız 5 TL olacaktır. Sitenize daha çok ziyaretçi çekmeyi başarır ve 5000 sayfa gösterimi olursa 5000*5=25 TL adsense kazancınız olacaktır. Buradan anlaşıldığı üzere TBM, BGBG ne olursa olsun, web sitesinin kazancını arttırmak için yapılması gereken en önemli şey ziyaretçi sayısını arttırmak olmalıdır.

Ziyaretçi sayısı arttırma ile ilgili yazımızı mutlaka okumanızı tavsiye ederiz.

Websitesi Ziyaretçi Arttırma Yöntemleri

Adsense TO (Tıklama Oranı) Nedir?

TO yani tıklama oranı, bir websitesinde günlük reklam gösterimine karşı oluşan reklam tıklanma sayısı oranıdır. Tıklama oranı, reklam yerleşimiyle doğrudan ilgili bir değerdir. Eğer sitenizin reklam yerleşim düzeni iyi değilse TO oldukça düşük olacaktır. Bu durum adsense kazancınızı olumsuz etkileyecektir.

Adsense TO (Tıklama Oranı) Nedir?

Yukarıdaki tabloyu incelediğimizde iyi bir reklam yerleşim düzeni yapılması gerektiğini söyleyebiliriz.

Eğer adsense kazancınızın düşük olduğunu düşünüyorsanız adsense kazanç arttırma yöntemleri başlıklı yazımızı mutlaka okumalısınız.

Adsense Gelir Arttırma Yöntemleri

İyi bir reklam yerleşimi demek, sitenizdeki ziyaretçilerin en çok odaklandığı yerlere reklam koymak demektir. Bu sayede TO değeri artacak, doğal olarak adsense kazancı da artacaktır.

Daha önceki tecrübelerime dayanarak söylemeliyim ki, en çok tıklaması olan reklamlar yazı içine yerleştireceğiniz reklamlardır. Ziyaretçi google aramalarında direk yazı içeriğine ulaşacağı için en önce dikkat edeceği alan yazı olacaktır. Bu nedenle yazı içine yerleştireceğiniz reklamların tıklanma ihtimali daha çok olacaktır.

Peki yazı içine reklam nasıl eklenir? Eğer site altyapısı olarak wordpress kullanıyorsanız bu işlem oldukça basittir. Ad-Inserter eklentisi ile yazının başına, sonuna, istediğiniz paragrafın aralarına reklamlar ekleyebilirsiniz.

Ad-Inserter kurulumu ve reklam ekleme ie ilgili detaylı bilgi için ilgili yazımızı mutlaka okumalısınız.

Ad-inserter ile Yazı İçine Reklam Ekleme

 

SONUÇ:

Bu yazıda bir websitesinin adsense kazancını doğrudan etkileyen TBM, BGBG, TO değerleriyle birlikte, TBM arttırmak, TO arttırmak ve adsense kazancı arttırmak için yapılması gerekenleri inceledik.

Siz de kendi web sitenize ait TBM, TO ve BGBG değerlerini yorumlar bölümünden yazarak bize ulaştırabilirsiniz.

Eğer yazılarımızı beğendiyseniz sosyal medya hesaplarımızı takip ederek yeni yazılarımızdan anında haberdar olabilirsiniz.

Webkazanmarehberi Facebook hesabını takip etmek için TIKLAYIN!

Webkazanmarehberi Twitter: @webkazanma

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. ezfood.eu dedi ki:

  adsense gösterime para vermiyor diyebiliriz, tıklama önemli 🙂

  1. wprehber dedi ki:

   evet gösterime çok az veriyor asıl tıklamalar önemli.