Adsense Hesabı Onaylatmak için %100 Garantili İpuçları

16.05.2019
1.664
A+
A-
Adsense Hesabı Onaylatmak için %100 Garantili İpuçları
Bu Yazıyı Paylaş:

Bu yazı tamamen adsense hesabı onaylanmayan websitesi sahiplerini ilgilendirmektedir. Yazıyı okuduktan sonra gözden kaçırdığınız detayları fark edeceksiniz. Bu eksikleri giderdiğinizde ise adsense hesabı onaylatmaya bir adım daha yaklaşmış olacaksınız. Şimdi adsense hesabınızın onaylanmamasına sebep olan etkenleri ve gözden kaçırdığınız bazı noktaları inceleyelim.

Bir çok web sitesinin ana amacı para kazanmaktır. Web sitesi ile para kazanmak için günümüzde en geçerli yöntemlerin başında google adsense gelmektedir. Ancak web sitesi sahiplerinin önünde büyük bir sorun haline gelebilen adsense onay süreci bulunmaktadır. Bu süreçte dile getirilen başlıca sorular şunlardır.

 • Adsense hesabım ne zaman onaylanır?
 • Adsense hesabı neden onaylanmıyor?
 • Adsense onayı için neler yapılmalıdır?
 • Adım adım adsense onay alma 2019

Aşağıdaki adımları yerine getirmek, adsense onayı almak için şansınızı büyük ölçüde arttıracaktır.

Google adsense reklam sistemi tüm dünyada kullanılan en garantili ve en çok tercih edilen reklam sistemidir. İnternet ile para kazanmak için adsense hesabı onaylanmış bire web siteniz olması gerekiyor. Adsense hesabı onaylatma işlemi, web sitesi kurarak para kazanmak için yola çıkan bir webmasterin önündeki en büyük engeldir. Gözden kaçırdığımız küçük detaylar yüzünden aylarca adsense hesabımızın onaylanmasını bekler dururuz. Halbuki incelemede basit eksikler yüzünden yazılarınızın kalitesine bile sıra gelmeden ret cevabını alırsınız.

Google şeffaflığı sever ve adsense başvurusu yapan web sitelerinde bu özelliği arayacaktır. Bu yüzden adsense başvurusu yapmadan önce web sitesi ilene amaçladığınız, kim olduğunuz, iletişim bilgileriniz gibi bir çok bilgiyi google’a açmalısınız.

Şimdi adsense başvurunuzun reddedilmesine sebep olabilecek durumları sırasıyla inceleyelim.

1. Hakkında veya hakkımızda sayfasını oluşturun…

Web sitelerinde genel olarak “Hakkımızda” başlığıyla yayınlanan sayfada web siteleri ile ilgili genel bir bilgilendirme yapılır. Bu alanda ziyaretçilere, web sitesinin amacı, kuruluş yılı, içeriklerle ilgili genel bilgiler gibi site hakkında detaylı bilgiler verilmelidir.

Her ne kadar ziyaretçiler bu sayfayı pek incelemeyecek olsa da adsense başvurunuzda inceleneceğini ya da en azından böyle bir sayfa olup içinde bazı bilgiler yer alıyor olduğunda inceleme açısından olumlu bir katkı sağlayacağını bilmelisiniz.

Örneğin webkazanmarehberi.com sitemizin Hakkımızda sayfasını incelediğinizde web sitemiz ile ilgili aşağıdaki gibi bir bilgilendirme yapıldığını görebilirsiniz. Bu metni kendi web sitenize göre düzenleyerek web sitenizin Hakkımızda sayfasını oluşturabilirsiniz.

2. İletişim Sayfası oluşturun…

Google’ın şeffaflığı sevdiğini daha önce söylemiştik. Bir web sitesinin İleitşim sayfası bu şeffaflık kavramı için en önemli adımlardan birisi olacaktır. İletişim sayfası web sitenizden yararlanan insanların size ulaşabileceği gerekli bilgilerin yer aldığı sayfa olmalıdır.

İletişim sayfasında ziyaretçilerin soru, öneri ve görüşlerini paylaşabileceği bir iletişim formu, e-mail adresleriniz, sosyal medya hesaplarınız gibi tüm iletişim kanalları yer almalıdır.

websitesi-iletişim-sayfası

websitesi-iletisim-sayfasi

WordPress kullanıyorsanız bir form eklentisi ile kolayca bir iletişim formu hazırlayabilirsiniz. İletişim formları ile ilgili WordPress ile iletişim formu oluşturma ve En iyi 5 WordPress iletişim formu başlıklı yazılarımızı inceleyebilirsiniz.

webkazanmarehberi.com sitemizin iletişim sayfasını inceleyerek kendi iletişim sayfanızı tasarlayabilirsiniz.

3. Gizlilik Politikası Sayfası…

Web sitelerinin adsense başvuru incelemesinde red cevabı almanıza sebep olabilecek bir diğer sayfa Gizlilik Politikası sayfasıdır. Gizlilik politikası sayfasında ziyaretçileriniz ile ilgili kişisel bilgilerin işlenmesi, kayıt dosyaları, çerezler (cookies), reklam politikası, dış bağlantı bilgilendirmeleri, ve iletişim bilgileri yer almalıdır. Bu sayfayı da hazırladığınızda adsense onayına bir adım daha yaklaşmış olacaksınız.

4. Kullanıcı dostu arayüz…

Google basit tasarımı olan, ziyaretçilerin aradığı bilgiyi kolayca bulabileceği tarzda düzenlenmiş tasarımları desteklemektedir. Bu nedenle web sitenizin tasarımını olabildiğinde sade tutmaya özen gösterin.

Örneğin ana menüden tüm kategorilere ulaşılabilir olduğundan emin olun. Aynı şekilde footer denilen web sitesinin en altında yine bir menü ile kategori ve sayfalarınıza linkler verin.

WordPress altyapısını kullanıyosanız WordPress’te menü nasıl oluşturulur? Başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

5. Kaliteli ve benzersiz (kopya olmayan) içerik…

Google’in belki de en üzerinde durduğu konu kaliteli ve benzersiz içerik başlığı olacaktır. Zira google başka web sitelerinden alınan içerikleri olan web sitelerinin başvurularını koşulsuz reddedecektir. Bu nedenle web siteniz henüz emekleme aşamasındaysa kesinlikle kopya içerik yüklemeyin. Eğer uzun süredir adsense onayı almaya çalışıyorsanız içerikleri kontrol ederek başka web sitelerinden aldığınız içerikleri onay süreci sonuçlanana kadar yayından kaldırmalısınız.

Google içerik sayısından ziyade içeriklerin kalitesini göz önünde bulundurmaktadır. Bunun nedeninin basitçe anlatmak gerekirse; google firmalardan reklamlarını yayınlama karşılığında para almaktadır. Kazandığı paranın %60’ını reklam yayınlanan web sitelerine ödemektedir. Bu nedenle bir nevi adsense hesabını onayladığı web sitelerine kefil olmaktadır. Doğal olarak kefil olduğu siteleri ince eleyip sık dokumak en doğal hakkıdır.

Şunu unutmayalım ki içerikleriniz kaliteli ve benzersiz değilse google sıralamalarında kendine yer bulamayacak ve web sitenize yeterli ziyaretçiyi çekemeyeceksiniz demektir. Web sitenizdeki içeriklerin Google aramalarında ön sıralarda  çıkması için SEO uyumlu makale nasıl yazılır? sorusuna cevap verebilir şekilde seo kousunda bilgi sahibi olmanız gerekmektedir.

İLGİLİ YAZI: Seo Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

Peki bu durumda adsense hesabınız onaylansa bile ziyaretçi gelip reklamlara tıklamadıktan sonra nasıl reklam geliri kazanacaksınız?

Eğer web sitesinde ziyaretçilerinize benzersiz ve kaliteli içerikler sunuyorsanız ve yukarıdaki belirtilen ilk 4 adımdaki eksikleri tamamladıysanız adsense onayı almanıza ramak kaldı diyebiliriz.

6. Ziyaretçi sayısı…

Ziyaret.i sayısı google adsense hesap onayı için önemi olmayan bir başlıktır. Zira diğer kriterler tamamlandığında henüz yeterli ziyaretçi sayısı olmasa bile adsense hesabı onaylanabilmektedir.

web-sitesi-ziyaretçi-sayısı-arttırma

web-sitesi-ziyaretçi-sayısı-arttırma

Ancak ziyaretçi sayısı adsense onay aşamasında önemli olmasa da adsense onayı aldıktan sonra web sitesi için en önemli kavram haline gelmektedir. Çünkü bir web sitesinin adsense ile para kazanabilmesi için yüksek ziyaretçi kitlesine ihtiyaç vardır. Ziyaretçi sayısı ne kadar çok olursa adsense reklamlarına tıklanma ihtimalini arttıracağından adsense kazancını arttıracaktır.

Web site ziyaretçilerinizi görebilmek için google analytics sistemi üzerinde websitenizin kaydını oluşturarak, sistemin siteniz için oluşturacağı izleme kimlik kodunu web sitenizin header bölümüne yerleştirmiş olmanız gerekmektedir. Google analytics web sitesi kaydı ile ilgili Google analitics web sitesi izleme kimliği nasıl oluşturulur? başlıklı yazı sizin için yol gösterici olacaktır.

7. Webmaster Tools kaydı ve web sitesi doğrulaması…

Webmaster Tools google’in webmasterlar için web siteleri ile ilgili bazı iş ve işlemleri gerçekleştirmesi için hazırladığı bir platformdur. Adsense başvurusu yapmadan önce mutlaka webmaster  tools sisteminde web sitenizi doğrulamanız gerekmektedir. Bu doğrulama işlemi google sistemine sitenizi kayıt etmek olarak düşünülebilir. Kendi sisteminde kaydı bile olmayan bir web sitesini google reklam yayınlamak üzere neden onaylasın? Websitenizi google webmaster tools’da onayladıktan sonra bazı ayarlar yapmanız gerekiyor. Ayrıca yapmanız gereken en önemli işlem ise bir web sitesi haritası (sitemap) yüklemesi yapmak olmalıdır. Google webmaster tools website doğrulaması nasıl yapılır? başlıklı yazımızı inceleyerek bu konuda detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

8. Sitemap –Site haritası oluşturma ve yükleme

Google adsense onay aşamasında önemli olan bir diğer kavram ise sitemap veya site haritası kavramıdır. Site haritası sitenin daha kolay incelenmesi için  google botları yönlendiren bir linkleme sistemidir. Eğer wordpress kullanıyorsanız WordPress ile sitemap oluşturma eklentisi ve Webmaster Tools Site Haritası Yükleme başlıklı yazılarımızı mutlaka inceleyiniz.

Google webmaster tools’a sitemap yüklemesi yaparak sitenizin google’da daha hızlı indekslenmesini sağlayabilirsiniz. Bu sayede 6. maddede incelediğimiz ziyaretçi sayısı başlığına olumlu katkı sağlamış olacaksınız.

9. İçerik olmayan boş kategorileri kaldırın…

Web sitenizdeki kategorileri oluşturduktan sonra genellikle bu kategorileri menülerde de gösteririz. Adsense başvurusunun değerlendirilmesi aşamasında menülerdeki kategorilerde içi boş olan yani içerik bulunmayan kategorileri menülerden geçici olarak kaldırın. İçerik olmayan menüler adsense başvurunuzun reddine sebep olacaktır. Bunu bizzat yaşadığım için önemli görüyorum. Bir siteyi onaylanmış adsense hesabıma ekledikten bir süre sonra  incelendiği ve boş kategoriler olduğu uyarısıyla site onaylanmamıştı. Sonra tek yaptığım içerik olmayan boş kategorileri menülerden kaldırarak tekrar başvurdum. Ertesi gün site onaylanmıştı.

10. ads.txt dosyası oluşturun…

Google, adsense politikaları ile ilgili yardım sayfasında ads.txt dosyası kullanımı ile ilgili olarak;

“ads.txt dosyası kullanmanız şiddetle tavsiye edilir. Ads.txt dosyası, alıcıların taklit envanterleri tespit etmesine yardımcı olarak bu taklit envantere yönlendirilebilecek reklamveren harcamasını almanızı sağlayabilir.” ifadesi yer almaktadır.

Buradan anlaşıldığı üzere adsense başvurularında ads.txt dosyasının bulunmaması sitenizin onay sürecine zarar verecektir.

Ayrıca onaylı adsense hesaplarında ads.txt dosyasının eksik olduğu ve gelirinizin olumsuz etkileneceğine dair uyarı mesajı çıkmaya başladı.

Adsense Hesap Onaylatma – Ads.txt Uyarısı Nasıl Silinir?

Ads.txt dosyası oluşturma ve ads.txt uyarısının nasıl silineceğine dair tüm detaylı bilgiyi Ads.txt oluşturma ve yükleme başlıklı yazımızdan inceleyebilirsiniz.

İLGİLİ YAZI: Ads.txt Nedir?

Bu yazıda adsense onay almak için %100 denenmiş ipuçlarını incelemeye çalıştık. Adsense onayı alamayan web siteleri için anlatılan iyileştirmeleri yaparak adsense onayı için şansınızı büyük ölçüde arttırmış olacaksınız.

Özet olarak yukarıda sıralanan tüm işlemleri yaptıktan sonra google adsense başvurunuz büyük ihtimalle onaylanacaktır. Buna rağmen adsense başvurusu reddedildiyse gelen bilgilendirme mailindeki açıklamalar dikkatle okunarak öne sürülen sebeplerle ilgili iyileştirme yapılarak tekrar başvuru yapılmalıdır.

Adsense başvurunuz onaylandığında artık bir sonraki işleme geçeceksiniz demektir. Adresinizi posta ile gönderilecek adsense kimlik doğrulama zarfındaki pin kodu ile adsense hesap adresinizi onaylamalısınız. Bu işlemin tüm detaylarını anlattığımız Adsense onay pini nedir? Adsense doğrulama işlemi nasıl yapılır? başlıklı yazımızı mutlaka inceleyiniz.

İLGİLİ YAZI: Adsense Pin Kodu ile Adres ve Banka Hesabı Doğrulaması Nasıl Yapılır?

Konu ile ilgili soru, görüş ve önerilerinizi yorumlara yazarak bizlere ulaştırabilirsiniz. Yeni yazılarımızdan anında haberdar olmak için sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Ktunnel dedi ki:

  İyi içerik kardeşim

 2. Mehmet Gürbüz dedi ki:

  Red cevabı alan sitem için anlattıklarınızı uygulayarak adsense onayı aldım. Bilgilendirme için çok çok teşekkür ederim.

 3. arif can dedi ki:

  hocam merhaba söylediklerin üzerine sitemi güncelledim rica etsem bakar mısın sence genel olarak adsens konusunda herhangi bir eksigim var mı tesekkur ederım
  http://www.ruyaburada.com

 4. Neva dedi ki:

  Adsense kabul kriterleri biraz karışık. Bu içerikte yer alan maddeler ile birlikte https://www.***.net/google-adsense-onaylatma-sureci-adim-adim-tam-rehber-ve-checklist.html şu adreste gördüğüm kontrol listesini de kullanıp derli toplu bir şekilde anlama şansım oldu.

  Açıkçası artık adsenseden onay almak artık daha bir yıldırıcı bir hale gelmiş.