Adsense Kazanç Arttırma Yöntemleri | En Az %30 Kazanç Artışı

22.05.2019
965
A+
A-
Adsense Kazanç Arttırma Yöntemleri | En Az %30 Kazanç Artışı
Bu Yazıyı Paylaş:

Bir web siteniz var ve adsense kazancınızın düşük olduğunu düşünüyorsanız adsense reklamlarından daha fazla para kazanmak için adsense kazancını en az %30 arttırma garantili yöntemleri kesinlikle uygulamalısınız.

Web sitesi ile adsense reklamlarından binlerce lira kazanmak mümkün. Ziyaretçiler web sitelerine girer, yayınlanan yazıları okurken web sitenizdeki yayınlanan reklamlar ilgisini çeker ve reklamlara tıklar. Sizler de oturduğunuz yerden para kazanmanın keyfini sürersiniz. Ancak bu öyle hemen 3-5 ayda olacak kadar kolay bir süreç değildir. Adsense reklam kazancının düşük olmasına sebep olan bir çok faktör bulunmaktadır. Bu yazıda amacımız yapacağımız düzeltme veya bazı ayarları kullanarak adsense kazancını arttırmak olacaktır.

Adsense kazancının düşük olmasına sebep olan başlıca sebepler ;

  • Ziyaretçi sayısının az olması,
  • SEO kurallarına göre yazılmayan içerikler(makeleler)
  • Web sitesini dili,
  • Yanlış reklam yerleşimi,
  • Yanlış reklam boyutu ve reklam çeşidi seçimi

olarak sıralanabilir. Tabi bu sebeplerin yanında dolaylı olarak olumsuz etki eden durumlar da mevcuttur.

Şimdi sırasıyla yapılması gerekenleri inceleyelim.

1-Web sitesi ziyaretçi sayısını arttırmak için neler yapmalıyız?

Web sitenizin günlük ziyaretçi sayısı düşük ise doğal olarak adsense kazancı da düşük olacaktır. Çünkü web sitesinin para kazanabilmesi için ziyaretçilerin reklamlara tıklaması gerekmektedir. İlk etapta aylık en azından 100 TL kazanabilmek için günlük tekil en azından 1000-1500 arası ziyaretçiniz olması gerekmektedir. Ziyaretçi sayısının artması, adsense reklamlarına tıklanma ihtimalini arttıracağından adsense kazancınızın artmasına doğrudan katkı sağlayacaktır.

Peki web sitesi ziyaretçi sayısını arttırmak için neler yapmalıyız?

Bir web sitesinin en büyük ziyaretçi kaynağı google aramalarıdır. Eğer binlerce üyesi olan bir sosyal medya hesabınız yok ise web sitesine yüksek hit çekmek için web sitemizde yer alan yazı veya haberlerin google aramalarında üst sıralarda çıkmasını sağlamamız gerekmektedir. Yani google organik trafik almanız gerekmektedir. Google aramalarında üst sıralarda çıkmak için web sitenizi google’a sevdirmelisiniz. Peki bu nasıl olacak?

Google şeffaflığı sever, aynı zamanda sahtekarlığı affetmez. Web sitesini açtıktan sonra adsense hesabınızı onaylatmak için şeffaflık adına bir çok adımı zaten uygulamışsınız demektir.

Google aramalarında ön sıralarda yer alabilmek için SEO uyumlu makale yazma konusunda yeterli bilgiye sahip olmanız gerekmektedir. SEO kavramı, Search Engine Optimization İngilizce kelimelerinin baş harflerinden oluşmuştur. Dilimize arama motoru optimizasyonu olarak geçmiştir.

Özet olarak SEO denilen kavram, google arama motorunun web site içeriklerini tararken aradığı yazı başlığından tutunda, önemli kelimelerin kalın yazılması, yazıda link verilmesi, anahtar kelimelerin  doğru ve yerinde kullanılmasına kadar bir çok kriteri içermektedir. Yazdığınız makalelerde SEO kriterlerine ne kadar uyarsanız, google açısından makaleniz o kadar kıymetli olacaktır. Seo konusu başlı başına ayrıca incelenmesi gereken bir konu olduğundan SEO uyumlu makale nasıl yazılır? başlıklı yazıda bu konuyu detaylıca inceleyeceğiz.

Google’da üst sıralara tırmanmanızı sağlayan bir diğer önemli faktör ise ziyaretçilerinizin performansıdır. Yani ziyaretçinin sitenizde geçirdiği süre, hemen çıkma oranı, ziyaretçilerin başka sayfaları da ziyaret etmesi, bir ziyaretçinin daha sonraki bir zamanda tekrar sitenizi ziyaret etmesi gibi bir çok kriter yazılarınızın google’daki sıralamasında belirleyici özelliğe sahiptir.

Bu durumda ziyaretçinin web sitesine gelmesi ile birlikte ziyaretçinin sitede daha fazla zaman  geçirmesini sağlamak gerekmektedir.

Ziyaretçilerinizde, web sitenizdeki diğer yazıları okuma isteği oluşabilmesi için ilk olarak yazdığınız yazıyı beğenmesi gerekmektedir. Yani ziyaretçiye istediğini verebilmelisiniz. Örneğin araba lastiği satın alırken dikkat edilecek hususları anlattığınız bir yazıda ziyaretçi istediğini tam olarak alamaz ise hemen başka web sitelerine yönelecektir. Bunu önlemek için yazılarınızı hazırlarken rakip sitelerdeki benzer yazıları analiz etmeli, o yazılarda değinilmemiş püf noktalarını tespit ederek yazılarınızda işlemelisiniz. Yani rakiplerinize göre bir fark yaratmanız gerekmektedir. Bu sayede ancak ziyaretçilerinizin gözüne girebilirsiniz.

Normalde sitenize google aramalarından veya her hangi bir sosyal medya paylaşımından ilk defa gelen bir ziyaretçi web sitenizin adına yani domaine pek dikkat etmez. Ancak ziyaretçi web sitenizdeki yazıdan memnun kaldığında domain adresinizi gözden geçirecek ve aklında tutacak veya tarayıcının yer işaretlerine ekleyecektir. Aynı zamanda sitenizdeki diğer yazılar arasından işine yarayan yazıları aramaya başlayacaktır.

Bu konu için şöyle bir örnek verelim. Diyelim ki bir kullanıcı İnternetten para kazanmak  anahtar kelimeleriyle google araması yaptı. Çıkan sonuçlar arasında ilk sıradaki web sitesine girdi ama yazı çok karışık geldi ve beğenmedi. İkinci sıradaki yazıdan da istediği detaylı bilgiyi alamadı. Üçüncü sayfaya girdi. Bu yazı tam aradığı düzende ve detaylı bir yazı olsun.

Ziyaretçi bu yazıyı sonuna kadar okumak için sitede uzun bir süre kalacaktır. Bu durumda sitede geçirilen toplam süre artacak, hemen çıkma oranı düşecektir. Aynı ziyaretçinin sitedeki başka birkaç yazıyı daha incelediğini varsayalım. Bu durumda kullanıcı başına düşen sayfa görüntüleme sayısı artacaktır.

Ziyaretçilerin web sitelerindeki her türlü davranışı web sitesinin Google analiz hesabında kaydedilmeye devam edecektir. Bu analiz sonuçları bir süre böyle devam ettiğinde google algoritması 3. sıradaki makalenin ziyaretçiler için daha faydalı olduğunu tespit ederek o makaleyi 2. sıraya hatta 1. sıraya çıkartacaktır.

Bununla birlikte bu 1. sıradaki makaleden sitedeki diğer makalelere verilen linkler de tıklanmaya başlayacak ve sitenin tüm yazıları google sıralamalarında hızlı bir şekilde üst sıralara tırmanmaya başlayacaktır.

Sosyal medyanın gücünü kullanın!

Ziyaretçi bir web sitesinin her şeyidir. Bu nedenle web sitesine ziyaretçi çekebilecek her türlü durumu en etkili şekilde kullanmak gerekmektedir.

Bir çok habere veya yazıya sosyal medya hesaplarından ulaştığınız olmuştur.

Sosyal medya bir çok web sitesinin ziyaretçi kaynağının büyük bir bölümünü oluşturmaktadır. Bu nedenle web sitenizin facebook, twitter, pinterest, instagram ve web  sitenize ziyaretçi sağlayabilecek tüm sosyal medya hesaplarını oluşturarak insanların bu hesapları takip etmelerini sağlamalısınız. Sonrasında yayınladığınız yazıları ve haberleri bu sosyal medya hesaplarında paylaşmalısınız.

2- Hangi dilde web sitesi hazırlamalıyım?

Ziyaretçi dili adsense kazancını etkileyen bir diğer önemli faktördür. İnternette bu konuyla ilgili yazılan hemen hemen tüm makalelerde İngilizce içerikli sitelerin, Türkçe içerikli sitelere göre daha çok kazandırdığı belirtilmektedir. Bu son derece doğru bir tespittir.

Bunun sebeplerine geçmeden önce şunu belirtmek gerekiyor ki İngilizce dilinde içerik hazırlamak oldukça zordur. İngilizce dil seviyeniz ileri seviyede değilse hazırlayacağınız yazının google sıralamalarında üst sıralara çıkması çok zor olacaktır. Zira aynı konuyla ilgili ana diliyle makale yazan webmasterlarla mücadele etmek zorunda kalacaksınız. Bu nedenle ileri seviye İngilizce bilmiyorsanız “hiç kazanmamaktansa az kazanmak daha iyidir” deyip Türkçe içerikli siteler hazırlamanız daha faydalı olacaktır.

Peki  İngilizce site neden daha çok kazandırır? Bunun birkaç sebebini şu şekilde açıklayabiliriz.

a) İlk sebep ziyaretçi potansiyelidir. Türkçe içerikli bir web sitesinin ziyaretçi potansiyeli olan ülkeler başta Türkiye olmak üzere, Türkçe bildikleri için Azerbaycan, gurbetçi Türklerden dolayı çoğunlukla Almanya ve diğer ülkelerde yaşayan gurbetçi Türk vatandaşları olacaktır. Halbuki İngilizce içerikli bir site ile hemen hemen tüm ülkelerden ziyaretçi çekme şansınız olacaktır. Daha çok ziyaretçinin daha çok adsense kazancı olduğunu yazının başında belirtmiştik.

b) İkinci sebep ise ekonomik sebeplerdir. Reklam veren firmalar kazançları doğrultusunda reklam için bütçe ayırırlar. Maalesef Türkiye kaynaklı firma reklamlarının TBM (Tıklama Başına Maliyet) oranları oldukça azdır.

c) Üçüncü sebep ise dolar kur farkıdır. Bunu bir örnekle açıklayabiliriz.

Örneğin; Türkiye’de faaliyet gösteren bir araba markası 1 TL TBM ile adsense reklamı yayınlasın. Bu durumda sizin sitenizdeki bu reklamın tıklanması durumunda kazancınız 1 TL olacaktır.

Amerika’daki bir araba markası ise 1 $ TBM ile adsense reklamı yayınlasın. Sizin İngilizce içerikli sitenize Amerika’dan giren bir ziyaretçi bu reklama tıkladığında 1$ kazanırsınız. Bu kazanç güncel dolar kuru ile çarpıldığında yaklaşık 6 TL kazanmış olursunuz. (google payını heseaba katmadım)

Aşağıdaki adsense tablosunda ülkelere göre TBM değerlerini inceleyebilirsiniz.

adsense-kazanc-arttirma-adsense-tbm

Adsense Kazanç Arttırma -Adsense Ülkelere Göre TBM Karşılaştırması

Tabloyu incelediğimizde bu site için Türkiye TBM sıralamasında 0,22 TL ile 15. sırada yer almaktadır.

Basit bir hesap yapacak olursak seçilen tarih aralığında Türkiye’den gelen ziyaretçiler, toplam 3026 reklam tıklaması ile 666 TL kazanç getirmiştir. Aynı reklam tıklama sayısını Kanada’dan gelmiş olsaydı toplamda 3026×4,06=12.285 TL kazanç elde etmiş olacaktık. Yani Türkiye’den kazandığımızdan yaklaşık 18 kat fazla kazanmış olacaktık. Tabi buradaki hesap aynı TBM performansı olacağı göz önünde bulundurularak yapılmıştır. %100 olacak diyemeyiz ama en azından 10 kat daha fazla kazandıracağı kesindir.

İştetüm yukarıdaki sebeplerden dolayı İngilizce dilinde hazırlanmış web sitelerinin daha fazla adsense kazancı olduğunu söyleyebiliriz.

3- Web sitesinde doğru reklam yerleşimi nasıl yapılır?

Adsense kazancını doğrudan etkileyen bir diğer faktör ise reklam yerleşimdir. Her gün binlerce ziyaretçi olsa da siz reklamları ziyaretçilerin en çok dikkat ettiği yerlerde göstermezseniz reklam tıklamalarınız çok düşük olacak ve adsense kazancınız da buna paralel olarak düşük olacaktır.

Peki doğru adsense reklam yerleşimi nasıl olmalıdır?

 Reklam yerleşimi açısından google’ın hazırladığı Reklam yerleşimi için en iyi uygulamalar başlıklı yazısında haber sitesi, blog, seyahat siteleri gibi bazı site türleri için örnek reklam yerleşimleri gösterilmektedir.

Aşağıdaki görsel, google’ın bir haber sitesi için uygun gördüğü adsense reklam yerleşimini göstermektedir.

websitesi-adsense-reklam-yerlesimi

Adsense Kazanç Arttırma – Websitesi Adsense Reklam Yerleşimi

Fakat bu örnek reklam yerleşimleri her web sitesine uygun olmayabilir!

Bu durumda her web sitesi ayrı ayrı değerlendirilerek reklam yerleşimi yapılmalıdır. Siteye ziyaretçi gözüyle bakarak, ziyaretçinin en  çok odaklandığı yerler tespit edilerek buralara uygun boyutta adsense reklamları yerleştirilmelidir.

3-  Doğru reklam türü ve reklam boyutu seçimi nasıl yapılır?

Adsense reklamları ziyaretçinin ilgilisini çekecek renk düzeninde olmalı ama sitenin doğal bir parçasıymış gibi görünmelidir. Reklamların stil ayarlarını adsense panelinden gerçekleştirebilirsiniz.

Adsense kazancına etki eden bir diğer önemli faktör ise reklam boyutu ve türüdür.

a)      Hangi adsense reklam boyutunu seçmeliyim?

Firmalar reklamlarını hazırlarken tercih ettiği bazı reklam boyutları öne çıkmaktadır. Web sitenizde yayınlayacağınız reklam boyutunu belirlerken, firmaların da çok tercih ettiği, google tarafından önerilen reklam boyutlarını tercih etmek adsense kazancını arttıracaktır.

Firmaların reklam verirken çok tercih etmediği boyutları kullandığınızda, adsense o reklam boyutuna uygun reklam bulamayacağı için çoğunlukla ziyaretçilerinize boş reklam alanları göstermiş olursunuz.

Reklam boyutları ile ilgili adsense’in En başarılı reklam boyutları başlığıyla yayınladığı makalede;

“Geniş reklam boyutları, iyi konumlandırıldıklarında, kazancınızı önemli ölçüde artırabilir. En iyi sonucu verdiğini tespit ettiğimiz boyutlar, 336×280 büyük dikdörtgen, 300×250 orta boy dikdörtgen, 728×90 leaderboard, 300×600 yarım sayfa ve mobil cihazlarda 320×100 büyük mobil banner’dır. Bu reklam boyutları genellikle iyi performans gösterse de, sayfalarınız için en uygun olan boyutu seçmeniz gerektiğini unutmayın.” İfadesi yer almaktadır.

Reklam birimlerini oluştururken bu reklam boyutlarına odaklanmak adsense kazancınızı arttırıcı etki yapacaktır.

Aşağıdaki tabloda farklı reklam boyutlarının ortalama kazançlarını görebilirsiniz.

hangi-reklam-boyutu-daha-cok-kazandirir

Adsense Kazanç Arttırma -Hangi Reklam Boyutu Daha Çok Kazandırır

b-) Hangi adsense reklam türünü seçmeliyim?

Adsense panelinde yeni bir reklam birimi eklerken karşımıza metin ve görüntülü reklamlar, eşleştirilen içerik, feed içi reklamlar ve yazı içi reklamlar olmak üzere 4 seçenek çıkacaktır.

adsense-reklam-turleri

Adsense Kazanç Arttırma – Hangi reklam türünü seçmeliyim?

Adsense reklam türü seçilirken reklamın kullanılacağı alan çok önemlidir.

Metin ve görüntülü reklamlarda önerilen reklam boyutlarından birini seçtikten sonra reklam türü olarak Metin ve Görüntülü Reklam türünün seçilmesi adsense kazancınızı arttırmak için daha avantajlı olacaktır.

4- Yazı içine reklam ekleyerek adsense kazancını arttırın…

Ziyaretçiler web sitelerine içerikleri incelemek için gelecektir. Bu nedenle bir blog veya haber sitesinde ziyaretçinin en çok dikkatini yoğunlaştırdığı alan yazının kendisi olacaktır. Adsense reklamlarını yazı içine yerleştirdiğinizde ziyaretçinin dikkatini çekme ve reklamın tıklanma ihtimalini arttırabilirsiniz.

tbm-reklam-boyutlari

Adsense Kazanç Arttırma – Yazı İçi Reklamlar Ne Kadar Kazandırır?

Yukarıdaki raporda en çok kazandıran reklam türleri arasında ana sayfada haber bandı altındaki reklam boyutu 683,76 tl ile ilk sırada, sidebarda bulunan 300×250 boyutlu reklam 302,88 TL ile ikinci sırada, yazı içi reklam ise 241,10 TL ile üçüncü sırada yer almaktadır.

Bir çok temada yazı içine otomatik olarak reklam ekleyebileceğimiz bir alt yapı bulunmamaktadır. Yazı içine reklam yerleştirmek için ad inserter wordpress eklentisi en iyi çözümü sunan eklentidir. WordPress ad-inserter eklentisi kullanımı başlıklı yazımız yazı içine reklam eklemek için size yol gösterici olacaktır.

SONUÇ

Sonuç olarak seo altyapısı iyi yapılandırılmış, seo uyumlu makalelerin paylaşıldığı web siteleri google aramalarında önlerde çıkacaktır. Bu durum doğal olarak ziyaretçi artışına ve adsense kazanç artışına neden olacaktır. Tabi ki ziyaretçi sayısı yüksek olan web sitelerinin adsense kazancı da yüksek olacak diye bir koşul yok. Bu durumdaki sitelerin yapması gereken adsense reklam yerleşimini gözden geçirerek çok kazandıran reklam türlerini uygun reklam boyutları ile kullanarak adsense kazancını artırmaya çalışmak olmalıdır.

Daha fazla adsense kazancı için takipte kalın…

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.